Balıkesir’deki yanık merkezi Marmara, Ege ve İç Anadolu’dan hastalara da hizmet veriyor

Balıkesir Atatürk Kent Hastanesi bünyesinde geçen yıl hizmet vermeye başlayan yanık merkezinde her ay ortalama 350 hasta sıhhatine kavuşturuluyor.

Kent merkezindeki 1100 yataklı hastanenin bünyesinde 2012’de hizmete başlayan yanık ünitesi, bölgede bu alanda duyulan muhtaçlığın artması nedeniyle Sıhhat Bakanlığından müsaadelerin alınmasının akabinde geçen yıl nisanda yanık merkezine dönüştürüldü.

Özel ameliyathanesi, 4 ağır bakım ve 10 hasta yatağı, 2 pansuman odasıyla hizmet veren merkezde, hastaların yanık dereceleri, şiddeti, derinliği, lokalizasyonu, genel sıhhat durumu kıymetlendirilerek tıbbi tedaviler uygulanıyor.

Hareket kısıtlılığını önlemek ve tedavi etmek, estetik ve işlevsel kusurları en düşük düzeye indirmek, kas atrofisini önlemek ve hastayı en kısa müddette günlük hayat aktivitelerine döndürmek maksadıyla yapılan çalışmalar, el cerrahisi, plastik cerrahi, genel cerrahi ve çocuk cerrahisi doktorları, hemşireler, diyetisyen ve fizyoterapistten oluşan multidisipliner takım tarafından yürütülüyor.

Hafta içi mesai saatlerinde randevusuz poliklinik hizmeti veren, günün 24 saati gelinebilen merkezin açılmasından bu yana Balıkesir‘den vilayet dışına yanık olayı sevklerinin azalmasının yanı sıra birçok kentten komplike olaylara merkezde müdahale edildi.

“Fizik tedavi ve ruhsal takviye de görüyorlar”

Balıkesir Atatürk Kent Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Abdullah Osman Koçak, AA muhabirine, yanık merkezinde 3’ü genel cerrahi uzmanı 20 sıhhat işçisiyle hizmet verdiklerini söyledi.

Merkezde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Koçak, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar 1500 poliklinik muayenesi gerçekleşmiştir. Aylık ortalama 350 hastaya hizmet verilmektedir. Bu vakte kadar da aylık ortalama 50 ameliyat yapılmıştır. Servisimize hem Balıkesir genelinden hem de başka vilayetlerden, bilhassa İç Anadolu, Ege ve Marmara bölgelerinden hasta kabulü sağlamaktayız. Merkezimizin bilhassa kendisine ilişkin bir ameliyathanesi olduğu ve hastalarımız steril ortamlarda tedavi edildiği için en güzel kalitede hizmet sağlamaktayız.”

Genel cerrahi uzmanlarından Dr. Lider Karahallı da merkezin Balıkesir için ehemmiyetine dikkati çekerek, hastaların tedavi için öteki vilayetlere gitmesine gerek kalmadığını lisana getirdi.

Dr. Mehmet Onur Gülseren ise hastaların yanık derecesine nazaran tedavi usullerini tercih ettiklerini anlattı.

Pansumandan ameliyata bütün tedavileri uyguladıklarını belirten Gülseren, şunları kaydetti:

“Yanık hastalarının tedavileri biraz uzun sürüyor. Birden fazla ameliyat olmaları gerekiyor. Burada bir takım olarak hastalarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hastalarımız kendi yaşadıkları vilayette tedavi oldukları için çok şad. Tedavileri uzun sürdüğü için onlarla aile üzere oluyoruz. Hastalarımız servislerimizde tedavi görmeye başladıkları andan itibaren rehabilitasyon da başlıyor. Fizik tedavi ve ruhsal dayanak de görüyorlar.”

Kaynak: AA / Miraç Kaya – Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top