Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akkuyu NGS, doğal gaz ithalatının düşmesine 1.5 milyar dolar katkı sağlayacak

Türkiye’nin en büyük yatırımları ortasında yer alan Mersin’deki birinci nükleer güç santrali Akkuyu NGS, “nükleer tesis” statüsüne kavuştu. İlkİlk yakıt merasimine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin telekonferans metodu ile katıldı.

“MİLLİ BÜTÇEYE YÜK GETİRMEYEN FİNANSMAN MODELİ”

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu NGS’nin Türkiye iktisadına sağlayacağı katkıya dikkat çekti. Akkuyu NGS’nin ulusal gelirin artışına olumlu tesir yapacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Santralin tüm üniteleri 2028’e kadar hizmete girecektir. Pek çok kıymetli proje üzere Akkuyu da ulusal bütçemize yük getirmeyen finansman modeliyle hayata geçirildi. Akkuyu, Rusya ile en büyük ortak yatırımımızdır. Santralin tüm üniteleri peyderpey 2028’e kadar hizmete girecek. Ülkemizin elektrik tüketiminin yüzde 10’u bu santral tarafından sağlanacaktır.” dedi.

DOĞAL GAZ İTHALATININ DÜŞMESİNE 1.5 MİLYAR DOLARLIK KATKI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tam kapasite devreye girdiğinde burada yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek. Doğal gaz ithalatımızın düşmesine yıllık 1.5 milyar dolar katkısı olacak bu proje, ulusal gelirimizin artışına da olumlu tarafta tesir yapacaktır.” sözlerini kullandı.

“TÜRKİYE NÜKLEER GÜÇ SAHİBİ ÜLKELER LİGİNE YÜKSELDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Türkiye nükleer güç sahibi ülkeler ligine yükseldi. Akkuyu NGS’nin üretime geçmesinden bir evvelki basamağı olan nükleer yakıtların santral alanına getirilmesine şahitlik ediyoruz. Hava ve deniz yoluyla gelen nükleer yakıtların santralimize teslimiyle bir arada artık Akkuyu, bir nükleer tesis hüviyetini kazanmıştır. Böylelikle ülkemiz 60 yıllık bir gecikmenin akabinde da olsa dünyada nükleer güç sahibi ülkeler ligine yükselmiştir.

“AB ELEKTRİĞİNİN YÜZDE 25’İNİ NÜKLEERDEN ELDE EDİYOR”

Bugün dünyada 422 nükleer reaktör aktif halde olup, 57’sinin de imali devam ediyor. AB elektriğinin yüzde 25’ini nükleerden elde ediyor. Avrupa Kurulu, nükleer enerjiyi “yeşil enerji” kabul ederek, tereddütleri gidermiştir. Biz de Akkuyu ile ülkemizi bu gelişmenin kesimi haline getirdik.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top