Gastroenterit nedir? Gastroenterit belirtileri ve nedenleri!

Gastroenterit nedir? Gastroenterit yahut mide-bağırsak iltihabı merak edilen hastalıklar ortasında yer alıyor. Pekala, Gastroenterit nedir? İşte, Gastroenterit belirtileri ve nedenleri hakkında bilgiler haberimizde…

GASTROENTERİT NEDİR?

Gastroenterit yahut mide-bağırsak iltihabı (gastroenteritis), mide (“gastro”-) ve ince bağırsak’ı (“entero”-) içeren mide bağırsak kanalı’nın iltihabı (“-itis”) ile karakterize olan ve ishal, kusma , karın ağrısı ile krampa sebep olan bir tıbbi durumdur. Mide iltihabından gastro, mide mikrobu ve mide virüsü olarak da bahsedilmiştir. Grip ile ilgisi olmamasına karşın mide gribi ve gastrik grip olarak da isimlendirilmiştir.

Küresel olarak, çocuklardaki birden fazla olay, rota virüs’ten kaynaklanır. Yetişkinlerde, noro virüs ve kampilobakter daha yaygındır. Başka bakteriler (ya da onların toksinleri) ve parazitler de daha az görülen sebepler ortasındadır. Bulaşma, uygun olmayan bir biçimde hazırlanmış yiyecek ya da kirli su tüketimi yahut bulaşıcı hastalık taşıyan bireylerle yakın temas nedeniyle gerçekleşebilir.

Hastalığı direktörün temeli, kâfi sıvı alımında yatmaktadır. Hafif ya da orta derecedeki hadiseler için bu çoklukla oral rehidratasyon çözeltisi ile gerçekleştirilebilir. Daha önemli olaylarda damar içinden sıvı verilmesi gerekebilir. Mide iltihabı öncelikle çocukları ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayanları etkilemektedir.

GASTROENTERİT BELİRTİLERİ

Mide iltihabında çoklukla hem ishal hem kusma görülür, ya da daha az yaygın olarak yalnızca birisi kendini gösterir. Mide krampı da görülebilir. Belirtiler ve semptomlar, çoğunlukla bulaşıcı casusa yakalandıktan sonraki 12-72saat içinde başlar. Şayet sebebi viral bir ajansa, durum çoğunlukla bir hafta içinde ortadan kalkar. Ayrıyeten kimi viral hadiseler ateş, yorgunluk, baş ağrısı, ve adale ağrısı ile ilişkilendirilebilir. Şayet dışkı kanlı ise, sebebinin bakteri olma ihtimali virüs olma ihtimalinden fazladır. Birtakım bakteriyel enfeksiyonlar, şiddetli karın ağrısıyla bağlantılı olabilir ve birkaç hafta sürebilir.

Rota virüs bulaşan çocukların büsbütün güzelleşmesi, çoklukla üç ila sekiz gün sürer. Lakin, yoksul ülkelerde, şiddetli enfeksiyonlar için tedavi erişilemez bir durumdadır ve inatçı ishal yaygındır. Sıvı kaybı, ishal’in yaygın bir komplikasyonudur, ve değerli ölçüde sıvı kaybı olan çocukta uzun vadeli kılcal yenilenme, zayıf formda ciltte şişkinlik ve sistemsiz nefes alma görülebilir. Tekrarlayan enfeksiyonlar, çoklukla sıhhi paklığı zayıf olan bölgelerde görülür ve berbat beslenme, bodur büyüme ve uzun müddetli bilişsel gecikmeye neden olabilir.

GASTROENTERİT SEBEPLERİ

Virüsler (özellikle rota virüs) ve Escherichia coli bakterisi ve Kampilobakter tipleri mide iltihabının en önemli sebepleridir. Lakin, bu sendroma sebep olabilen öbür birçok bulaşıcı casus mevcuttur. Bulaşıcı olmayan sebepler vakit zaman görülür, ama bunlar viral ya da bakteriyel kadar yaygın değildir etiyoloji. Enfeksiyon riski, bağışıklık eksikliği ve nispeten düşük hijyen nedeniyle ötürü çocuklarda daha yüksektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top