Kılıçdaroğlu’ndan Atatürk Havalimanı görüntüsü: Havacılık ve Uzay çalışmalarımızın merkezi haline getireceğiz

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, takipçilerini 22.30’da toplumsal medyada buluşmaya çağırdı. Paylaşımında Kılıçdaroğlu, “22.30’da bir muştum var. Haydi gelin, burada buluşalım” dedi.

“KONU ATATÜRK HAVALİMANI”

Belirttiği vakitte toplumsal medya hesabından “Atatürk Havalimanı” notuyla bir görüntü yayınlayan Kılıçdaroğlu, Atatürk Havalimanı’nı iktidara geldiğinde nasıl değerlendireceği hakkında bilgiler verdi.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Merhaba sevgili halkım, bugün müsaadenizle gençlere seslenmek istiyorum. Hayatımın en büyük projelerinden birini bugün gençlere açıklayacağım. Hepimizin kalbinde derin yara bırakmış bir problem hakkında… İçini ferahlatacak bir müjde için karşınızdayım. Mevzu, Atatürk Havalimanı…

“DENSİZLER BU TÜRLÜ BİR YERİN PİSTLERİNİ KIRDI”

Bu havalimanını bir çoğunuz yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerde kullandığımız, sevdiklerimize veda ettiğimiz, ya da onları karşıladığımız anılarla dolu bir yer olarak hatırlarız. Meğer Atatürk Havalimanı, daha evvelki ismiyle Yeşilköy Meydanı, Türk havacılık tarihinde çok kıymetli bir yere sahip, Yeşilköy’ün kökleri 1911-12’de kurulan teyyare mektebine dayanır.- Türk havacılığının öncüleri ve Kurtuluş Savaşı kahramanları, Vecihi Hürkuş’lar, Ahmet Ali Çeliktel’ler, Mehmet Fazıl Bey’ler ve daha kaçları… Daima Yeşilköy teyyare mektebinde yetişmiştir. Artık ismini propaganda için kullandıkları insanların yetiştikleri o okulu yok ettiler. Türk havacılığının ve vatanımızın savunmasındaki en temel ögelerden olan hava kuvvetlerimizin doğduğu ve büyüdüğü yerdir Yeşilköy.

Densizler, bu türlü bir yerin pistlerini kırdı. Başka pistleri de kendileri için özel havalimanı olarak kullanıyorlar. Ne ala memleket değil mi? Halkı kov, kendin için havalimanını gasp et. Artık bu üzücü tabloyu temelden değiştirecek müjdeye gelelim.

“ATATÜRK, ELON MUSK’IN TEK BAŞINA UZAYI KOLONİZE ETMESİNE MÜSAADE VERMEZDİ”

Sürekli düşündüm; Atatürk yaşasaydı, oranın ne olmasını isterdi? Atatürk’ün havacılık vizyonu nasıl olurdu? Atatürk daima ön görülüydü. Atatürk vizyonerdi. Türk milleti için daima daha uygununu, daha ilerisini isterdi. Bugün Atatürk yaşasaydı havacılıktan anladığı yalnızca uçak mı olurdu; natürel ki hayır. O geleceğin yüz yılına hazırlık yapardı. Elon Musk’ın kendi başına uzayı kolonize etmesine gönlü el vermezdi.

“HAVACILIK VE UZAY ÇALIŞMALARIN MERKEZİ YAPACAĞIZ”

Biz de onun vizyonu doğrultusunda tam da bunu yapacağız. İktidara geldikten çabucak sonra, Atatürk Havalimanı’nı havacılık ve uzay çalışmalarının merkezi haline getireceğiz. Bize, istikbalin göklerde olduğunu öğreten Atamız’ın ismini taşıyan bu merkez, havacılık ve uzay endüstrimizin dinamosu olacak.

“EREN ÖZMEN VE FATİH ÖZMEN’LE YAPACAĞIZ”

Peki, bunu kimlerle yapacağız, nitekim de kıymetli bir soru ve sorulması gereken bir soru. Merkezin kurulması ve geliştirilmesi için muvaffakiyetleri dünyaca tanınan ve başta Amerika’daki Sierra Nevada şirketinin sahipleri Eren Özmen ve Fatih Özmen ile yapacağız. Lütfen gençler, gidin Google’a bu isimleri yazın. Ne cevherlerimiz var bu dünyada görün.

Uzay meraklıları bilir. Özmen ailesinin idaresindeki SNC, NASA’nın en değerli projelerinde kritik eser ve hizmetler geliştirmiş, dünyanın havacılık devi Amerika Birleşik Devletleri’nde milyarlarca dolarlık bedele sahip bir şirkettir. Amerikalılar, bizim evlatlarımızdan bizim beyinlerimizden işte bu türlü yararlanıyorlar. Kendileriyle konuştum ve bunu yapmaya davet ettim. Biz kendi mekiklerimizi geliştireceğiz. bu pislerde bunları yapacağız.

“BÜYÜK ŞEYLER YAPACAĞIZ”

Bir hayalim daha var. SNC şirketi uzayada birebir vakitte habitatlar kuruyor. Bu habitatlarda araştırmalar yapılıyor. Mesela kanser araştırmaları uzayda yürütülüyor. Hayalim, Canan Dağdeviren ile Eren Özmen’in birlikte bu bahiste Türkiye için çalışmalarıdır. Canan Dağdeviren ile MIT’de tanıştım ve buluştum. Onu da kesinlikle Google’da aratın. Onu da göreceksiniz, onu da tanıyacaksınız. Büyük şeyler yapacağız. Çok büyük ve hoş şeyler yapacağız sevgili halkım. Bu şampiyonlar ligi, Türkiye için çalışacak. Bunu da, Atatürk’ün size emanet ettiği bu vatanda sizler için yapacağız genç arkadaşlarım. Unutmayın, sizler için yapacağız. Bu atılım ile yurtdışına giden beyinleri ülkemizde tutacağımız üzere bilakis beyin göçünün kıvılcımını da başlatmış olacağız.

“BUNLAR DEVLET PROJESİ OLACAK”

İlginç bir bilgi daha vererek bitireyim. SNC’nin geliştirmekte olduğu en kritik eserlerden olan dream chaser uzay mekiği, 2015’te ‘MARSLI’ sinemasında kullanılmıştı. Türkiye’nin kendi dream chaser’ları da olacak.

Şunu da söyleyeyim. Bunlar devlet projesi olacak. Bay Kemal asla bunları parti propagandasına döndürmeyecek. Bizim iktidarımızda devlet devlet olacak, parti de parti… Herkes yerini bilecek”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top