Pazartesi günü okul var mı? 1 Mayıs Pazartesi günü okul tatil mi? 1 Mayıs Pazartesi okul var mı, yok mu?

Pazartesi günü okul var mı? sorusu öğrenciler ve veliler tarafından araştırılıyor. Pazartesi gününe az vakit kalmasıyla birlikte 1 Mayıs Pazartesi günü okul olup olmadığı merak edildi. Son günlerde arama motorlarında aratılan Pazartesi günü okul var mı? 1 Mayıs Pazartesi günü okul tatil mi? 1 Mayıs Pazartesi okul var mı, yok mu? sorularının karşılığı araştırılıyor. İşte 1 Mayıs hakkında merak edilenler…

1 MAYIS PAZARTESİ GÜNÜ OKUL VAR MI, YOK MU?

1 Mayıs Personel ve İşçiler Bayramı, personel ve işçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla çaba günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. 1 Mayıs günü ise okullar tatil olacak.

1 MAYIS BORSA AÇIK MI?

1 Mayıs günü borsalar kapalı olacak. 1 Mayıs Personel Bayramı’ndan sonraki gün borsada süreçlerinizi gerçekleştirmeye devam edebilirsiniz.

1 MAYIS BANKALAR AÇIK MI?

1 Mayıs günü resmi tatil sayılmaktadır bu nedenle bankalar hizmet vermeyecek. Bankada süreç yapacak olan vatandaşlar 2 Mayıs günü banka süreçlerine devam edebilecek.

1 MAYIS TOPLU TAŞIMA FİYATSIZ Mİ?

1 Mayıs günü toplu taşımaların fiyatsız olmasıyla ilgili bilgilendirme Resmi Gazete’de yayınlandı. Açıklamaya nazaran 1 Mayıs günü saat 00.00’dan 24.00’e kadar Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metrosu, Marmaray, Başkentray ve İzban fiyatsız olacak.

1 MAYIS NEDEN KUTLANIR?

İlk defa 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat personelleri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Konutu’na kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886’da Amerika Emekçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde çalışanlar günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago’da yapılan şovlara yarım milyon emekçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz emekçi, birlikte yürüdü. O periyotta Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. Çalışanlar, sokaklarda yürüdükten sonra daima birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz emekçilerin birlikte yaptığı şovlar, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ halinde yorumlanmıştı. Bu şovlar 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu şovun tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir emekçi temsilcisinin teklifiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, uğraş ve dayanışma günü” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylelikle ikinci şov 1890 yılında yapılabildi.

1 Mayıs 1977’de İstanbul Taksim Meydanı’ndaki kutlamalar sırasında yapılan akında 34 kişi öldü ve 136 kişi yaralandı. Vakitle 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylelikle emekçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı emekçiler büyük kitle şovlarıyla kutlar; kimi ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir hareket biçimini de alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top