Şanlıurfa’da diyabetli çocuklara ve gençlere glikoz ölçüm aygıtı dağıtıldı

Şanlıurfa‘da, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca Tip-1 diyabetli çocuk ve gençlere glikoz ölçüm aygıtı verilmeye başlandı.

Siverek ilçesindeki Halk Eğitimi Merkezinde düzenlenen programda, Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı görevlilerince hasta çocuk ve gençlerin ailelerine aygıtlar dağıtıldı, üretici firma yetkilisi tarafından da kullanımı öğretildi.

Firma yetkilisi Selahattin Bozkurt, muhtaçlık sahibi ailelere yönelik aygıt dağıtımına temmuzda başlandığını anımsatarak, zelzele bölgesinden müracaat yapanlara da ulaştırıldığını aktardı.

Cihaz sayesinde, parmaktan kan alarak ölçüm yapma periyodunun bittiğine dikkati çeken Bozkurt, kola takılan ve cep telefonuna okutulan sensör sayesinde 24 saat aralıksız ölçüm yapılabildiğini, böylelikle çocukların, gençlerin acıdan kurtulduğunu vurguladı.

Bozkurt, ailelerin 2 yıl boyunca sensör maliyetinden kurtulacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Bakanlığımız, 1 yıldır bunun hazırlığı içerisindeydi, sonuca ulaştırdı ve bugün dağıtımını yapıyoruz. Her sensörün müddeti 14 gün, ikinci sensörü taktığında müddet 28 güne çıkıyor. Ailelerimiz, 28’inci gün dolduğunda her ay kimlik ile vakfa giderek, sensörlere ulaşabilecekler. Bu süreçler 2 yıl boyunca devam edecek. Türkiye genelinde birinci etapta 6 bin adet ile başlandı, şu an sayı 7 bine ulaştı. Süreç devam ediyor ve sayının 12-13 bine çıkacağı varsayım ediliyor.”

Yaklaşık 17 yıl evvel Tip-1 diyabet tanısı konulan Zeynep Kaçar, 3 yaşından bu yana ölçüm için daima parmaklarını delmek durumunda kaldığını, bu nedenle de canının acıdığını anlattı.

Glikoz ölçüm aygıtı sayesinde artık acı hissetmeyeceğini lisana getiren Kaçar, “Çünkü olağan kurallarda gece saat 3’lerde bile ölçüm yaptığım için uykumdan uyanıyordum. Hem ben hem kardeşim çok zorlanıyorduk. Kendim için olmasa da kardeşim için daha çok seviniyorum zira yaşı daha çok küçük. Ölçüm yaparken canı daha çok yanıyordu. Ölçüm aygıtları için çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Tip-1 diyabet hastası üç çocuğunun tedavisi için yıllardır hastanelere gittiklerini tabir eden Nuriye Serkendiz ise, “Sürekli bir tasa içerisindeydik, her şeyine dikkat etmek zorundayız. Daima iğne ile ölçüm yaptığım için çocuklarımın parmak uçlarında yer kalmadı. Aygıtları bizlere ulaştıranlardan Allah razı olsun.” diye konuştu.

Kaynak: AA / Cuma Sarı – Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top