Steam masaüstü uygulaması yenilendi

Steam güncellemesindeki büyük değişikliklerin kimileri pek görünür olmayacak çünkü yapılan değişikliklerin büyük bir kısmı daha çok Steam masaüstü istemcisi, Geniş Ekran modu ve Steam Deck ortasındaki kod paylaşımının yapılmasını ilgilendirmektedir.

STEAM MASAÜSTÜ UYGULAMASI YENİLENDİ

Oyun içi arayüzünü büsbütün değiştiren geliştiricileri, arkadaşlarınızla daha süratli sohbet edebilmek ismine ve oynadığınız oyuna nazaran başarımlar, toplam oynama saatiniz, ekran manzaralarınız, favori rehber ve en yeterli rehberlerin gözükeceği bir tasarım oluşturuldu.

Ayrıca bu arayüzü isteğinize nazaran kişiselleştirebileceksiniz. Steam’in yeni (Shift + Tab) arayüzü daha çok Xbox Game Bar’a benzemektedir.

Oyun genel bakışı, oyunu son oynadığınızdan bu yana oyunda neler olup bittiğini size tek bir yerde gösterir. İlerleme kaydettiğiniz başarımlar, bu oyunu oynayan başka arkadaşlarınız, en tanınan rehberler, haberler ve çok daha fazlası burada gösterilir.

Yeni “Notlar” uygulaması, oynadığınız oyunla ilgili notlar alabilmenize imkan tanır. Varlıklı metin biçimlendirme, oyun başına birden fazla not alabilme üzere özelliklere sahiptir hatta çevrimdışı modda da kullanılabilir. Bu notlar oyun başına kaydedilir ve giriş yaptığınız başka bilgisayarlarla eş zamanlanır. Notlara Steam oyun içi arayüzü dışından, oyunun detaylar sayfasından da erişebilirsiniz.

Ayrıca arayüzden pencereleri sabitleme özelliği de eklendi. Bu sayede oyun içindeyken bu pencereler oyunun üstünde görünür. Şeffaflık seviyeleri ayarlanabilir ve sırf pencerenin içerikleri sabitlenir (başlık çubuğu ve başka ikincil arayüzler hariç). Bu yeni fonksiyonellik notlar, rehberler, tartışmalar ve web tarayıcısında kullanılabilir.

BİLDİRİMLER

Steam istemcisi bildirimleri artık daha güçlü ve kullanışlı hale getirildi. Yeşil buton artık yalnızca sizin için sahiden değerli bir şey olduğunda yanacak. Tepsi görünümü sırf yeni bildirimleri içerir ve eski bildirimlerin kronolojik olarak gösterildiği bir sayfaya giden “Tümünü görüntüle” seçeneği de vardır.

EKRAN İMGESİ YÖNETİCİSİ

Ekran imajı yöneticisi büsbütün yenilenerek daha süratli bir hâle getirildi. Büyük yahut küçük fotoğraflardan seçebilir, ekran manzaralarını oyuna nazaran yerine en son kaydedilenlere nazaran görüntüleyebilir ve hem çevrimiçi hem de lokal ekran imgelerinizi yönetebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top