Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün bilinmeyen fedakarlık hikayesi

2016’da üretimine başlanan köprü 1700 metre uzunluğunda, 130 metre çapında döner kavşaklar ve 4,1 km uzunluğunda irtibat yolları içeriyor. Bisiklet, araç, metro ve yaya yolu içeren köprü, Türkiye’nin en büyük 4. köprüsü olma özelliğini taşıyor. Artık gelelim bu köprünün içinde barındırdığı fedakarlık hikayesine. Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün temeli 2016’da periyodun Belediye Lideri Hüseyin Kelamlı tarafından atıldı. 2019’da Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Zeydan Karalar, “belediyenin bütçesi yok” diyerek köprü inşaatını durdurdu. 2020’de devreye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girdi. Projeyi Ulaştırma Bakanlığına devretti.

FEDAKARLIK HİKAYESİ BAŞLIYOR

İşte “fedakarlık öyküsü” burada başladı. İnşaatında 4,5 Eyfel kulesi yapılacak kadar demir-çelik kullanılan köprünün geçmişe yönelik hak edişlerini inşaatı yapacak MET-GÜN firması alamamıştı. İnşaatın temeli atıldığında fiyatı 1.7 lira olan demir neredeyse 10 kat zamlanmıştı. Tüm bu hak edişleri bir kenara bırakan MET-GÜN İnşaat, ortadaki pandemi devrine karşın, iş gücünü ve demir-çelikte oluşan fiyat farkını bile geride bırakarak işe devam etti. 1 milyar 350 milyon liraya mal olan köprünün bugünkü maliyeti ise yaklaşık 5 milyar lira. Türkiye Cumhuriyeti’nde tahminen de birinci defa, bir kamu ihalesinde devlet kar etti.

ADANA’NIN GERDANLIĞI

Gökhan Taşkın bunu şu sözlerle ifade etti: “Türkiye’nin en uzun 4.köprüsünü yapan devlet, bir taraftan Türkiye’nin en karlı köprüsünü yaptı. Kar etti devletti. Adana’nın gerdanlığı öylesine bir emek eseri ki, müteahhitlik, mimarlık, personellik açısından dört dörtlük bir köprü”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top