Erdoğan-Putin görüşmesinin ayrıntıları muhakkak oldu! Rus turistler için Rebit Kart sistemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede ele alınan mevzuların ayrıntıları muhakkak olmaya başladı.

RUS TURİSTLER İÇİN REBİT KART SİSTEMİ

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere nazaran, turizm görüşmenin kritik hususları ortasında yer aldı. Rus turistler için ekstra uçak seferleri olacağı belirtildi. Türkiye’ye gelen Rus turistlere kolay ödeme imkanı sunan yeni bir ödeme sistemi üzerinde çalışılıyor. Rebit Kart denilen sistemi Rus turistler telefonlara kuracakları uygulama ile Türkiye’de rahatlıkla kullanabilecek. Merkez bankaları karşılıklı olarak mevzuya tahlil bulurken, süreç döneme yetişecek.

DOMATES KOTASI 500 BİN TONA YÜKSELTİLİYOR

Ayrıca, Rusya’ya 350 bin ton domates kotasının 500 bin tona yükseltilmesi konusunda mutabakata varıldı. İhraç edilen balık kotası da 15 bin tona çıkarılabilir.

TAHIL KORİDORU

18 Mayıs’ta sona erecek Tahıl Koridoru da görüşmede ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu tarihin uzatılması istikametinde telkinini Putin’e iletti. Putin’in, “Türkiye’nin teklifini önemsiyoruz” dediği söz edilirken, birkaç gün içerisindeBM’nin de içinde olduğu bir telefon görüşmesi yapılması bekleniyor.

RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE İNŞAAT GEREÇLERİ GELECEK

Rusya başkanı Putin’in Suriye ile olağanlaşma temasları kapsamında gerçekleştirilen 4’lü görüşmeden şad olduğu belirtildi. Sarsıntı yardımları kapsamında inşaat materyalleri taşıyan gemi, Rusya’dan Türkiye’ye gelecek. Rusya’dan önümüzdeki aylarda indirimli inşaat gereci temin edebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top