Fadıl Akgündüz’ün yargılandığı “dolandırıcılık” davası karara bağlandı

Hakkında 601 müştekiye karşı “Tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” hatasından dava açılan Fadıl Akgündüz, 2 bin 504 yıl 2 ay mahpus cezası ve 12 milyon 20 bin lira isimli para cezasına çarptırıldı.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, bir evvelki celse tutuklanan Fadıl Akgündüz, cezaevinden Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Akgündüz’ün yeğeni tutuklu sanık Mehmet Salih Obut ile çok sayıda müşteki ve taraf avukatının da hazır bulunduğu duruşmada, bir evvelki celse açıklanan mütalaaya karşı tarafların beyanları alındı.

Avukatlardan Yaşar Metehanoğlu, sanıkların bugüne kadar mağduriyet giderici rastgele bir faaliyette bulunmadıklarını ve örgütlü dolandırıcılık cürmünü işlediklerini söyledi.

Sanık Fadıl Akgündüz‘ün savunmasında, “Beni tahliye ederseniz ziyan ziyanı karşılayacağım” demesi üzerine tahliye edildiğini anlatarak, sanığın tahliyeden sonra şirketin payının yüzde 99’unu ablasına yüzde 1’ini eniştesine devrettiğini söyledi.

Sanık Akgündüz de savunmasında 2 sefer tutuklandığını anlatarak, evvelden verdiği sözlerin ardında olduğunu lisana getirdi.

Suçsuz olduğunu öne süren Akgündüz, “Benim sabıka kaydım pak. Beraatimi talep ediyorum.” dedi.

Fadıl Akgündüz‘ün yeğeni olan tutuklu sanık Mehmet Salih Obut, hiçbir müşteriye satış yapmadığını ve mukavele düzenlemediğini savunarak, “Sadece boş vakitlerde prosedür gereği evrakları imzaladım. Münasebetiyle şikayetçileri tanımam. Ailem ve birçok yakınımız bu devre mülklerden çok sayıda aldık. Ailem bu devre mülkler için bir dairesini takas olarak verdi. Biz de mağduruz. Projenin sahibi Fadıl Akgündüz‘dür. Bu şirkette rastgele bir dolandırıcılık aksiyonu olduğunu görseydim bağlantımı keserdim.” sözlerini kullandı.

Karar

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Fadıl Akgündüz‘ü 601 müştekiye karşı “tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” kabahatinden 2 bin 504 yıl 2 ay mahpus ve 12 milyon 20 bin lira isimli para cezasına çarptırdı.

Sanıklardan Mehmet Salih Obut’u birebir hatadan 2 bin 450 yıl ve 11 milyon 760 bin lira para cezası veren heyet, sanıklar Avniye Obut ve İbrahim Obut’un da yeniden tıpkı kabahatten 2 bin 445 yıl onar ay mahpus ve 11 milyon 740’ar bin lira isimli para cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Tutuklu sanıklar Fadıl Akgündüz ve Mehmet Salih Obut’un bu hallerinin devamına karar veren heyet, öbür sanıklar Avniye ve İbrahim Obut hakkındaki tutuklamaya yönelik yakalama buyruğunun devamını kararlaştırdı.

Heyet, sanıklar Birsen Akgündüz, Nurdan Atağan, Fidan Kılbaş, Mehmet Fatih Obut, Hüseyin Yiğit ve Bilgihan Kurtoğlu’nun tüm hatalardan beraatlerine hükmetti.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Kabahatler Ofisince hazırlanan iddianamede, Caprice Gold Bayrampaşa ön ödemeli devre mülk ve Caprice Gold Maldivler ön ödemeli devre tatil projeleri kapsamında 349 şahıstan para toplandığı lakin kontrat kararlarının yerine getirilmediği belirtilmişti.

Her iki projenin de tamamlanmadığı, müşterilerin mağdur edildiği ve paralarının geri ödenmediği tabir edilen iddianamede, sanıkların 349 müştekiye yönelik “nitelikli dolandırıcılık” hatasından 698 yıldan 2 bin 443 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istenmişti.

Bu iddianamenin haricinde, tıpkı sanıklar ve tıpkı hareket tarafından hazırlanan birden fazla iddianame bu davayla birleştirilmiş ve birleşen belgelerle birlikte davadaki sanık sayısı 10’a, mağdur sayısı da 614’e çıkmıştı.

Akgündüz tutuklanmıştı

Davanın 27 Ocak’ta görülen duruşmasında temel hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Fadıl Akgündüz’ün “nitelikli dolandırıcılık” hatasından 1842 yıldan 6 bin 140 yıla kadar mahpusla cezalandırılmasını istemişti.

Sanıklardan Mehmet Salih Obut’un birebir hatadan 1803 yıldan 6 bin 10 yıla kadar mahpusu istenilen mütalaada, sanıklardan Avniye Obut ile İbrahim Obut için farklı ayrı 1800 yıldan 6 bin yıla kadar mahpus cezası talep edilmişti.

Mahkeme, sanıklar Fadıl Akgündüz ve Mehmet Salih Obut’un, talep edilen cezaların üst hududu ve kaçma kuşkularını göz önünde bulundurarak tutuklanmalarına karar vermiş, Avniye Obut ve İbrahim Obut hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti.

Kaynak: AA / Başak Akbulut Muharrir – Yeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top