Gençlerde kalp ve damar hastalıkları artıyor

DİYARBAKIR Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Prof. Dr. Başkan Öztürk, pandemi sonrası dijitalleşmenin yaygınlaşması ve Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde 20’li yaşlardan itibaren gençlerde kalp ve damar hastalığının arttığını söyledi. Prof. Dr. Öztürk, “Günde en az 10 bin adım yahut haftada 5 gün 30 dakikalık yürüyüş, kardiyovasküler riskini yüzde 50 azaltabilir” dedi.

Türkiye’de, 11 Mart 2020’de birinci koronavirüs hadisesinin görülmesiyle 2 yıllık pandemi sürecinin akabinde kalp ve damar hastalıklarında yaşanan artış, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde da devam etti. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Prof. Dr. Lider Öztürk, pandemi sürecinde insanların sedanter (fiziksel aktivitenin hiç olmadığı ya da sistemsiz olduğu) ömür ve dijitalleşmeyle, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde da bilhassa zelzelenin etkilediği bölgelerde gerilim nedeniyle çarpıntı üzere kalp ve damar rahatsızlıkları hadiselerinin 20’li yaşlardan sonra arttığını söyledi. Prof. Dr. Öztürk, pandemi ve sarsıntılar nedeniyle kalp rahatsızlıklarındaki artışa işaret ederek, “Kalp ve damar hastalıklarından ötürü yılda dünyada 18 milyon insan ve ülkemizde ise yaklaşık 160 bine yakın kişi hayatını kaybediyor. Bilhassa Covid-19 pandemisi sonrası insanların sedanter hayat ve dijitalleşmeden ötürü obezite, diyabet, tansiyon ve kalp damar hastalıklarında çok önemli seviyede artış oldu. Bilhassa gençlerde de dijitalleşme Covid nedeniyle süratli olduğu için, gençler daha çok bilgisayar başında, birebir vakitte fast food (hazır yemek) stili yemeklerle beslenmeleri ve uykusuzluklar nedeniyle, risk faktörleri artıyor. İlerleyen periyotlarda, yani 20’li yaşlardan sonra, genç hastalarda kalp ve damar hastalığı sıklığı giderek artmaktadır. Bunun nedenleri ise sistemsiz hayat, obezite, uykusuzluktur. Covid-19, 100 yıllık bir dijitalleşme evresini hızlandırdı. Artık birçok kesim masabaşında işlerini yapabiliyor. Dijitalleşmenin yaygınlaşması çok düzgün bir şeydir lakin dezavantajı ise beşerler sedanter yaşama alıştı. Bu bilhassa genç kesimde önemli bir zahmet oluşturdu. Covid-19’dan sonra kalp ritim bozukluğu ve çarpıntılarda yükseliş oldu. Ülkemizde önemli bir zelzele felaketi yaşadık. Felaketten sonra da birçok hastada çarpıntı sorunları oluştu. Bunların bir kısmında çok önemli bir seviyede sorunlar da yarattı” dedi.

‘GÜNDE EN AZ 10 BİN ADIM YAHUT HAFTADA 5 GÜN 30 DAKİKALIK YÜRÜYÜŞ’

Yürüyüş yapmanın kalp rahatsızlıklarını yüzde 50 azaltabildiğini belirten Prof. Dr. Öztürk, “Kalp ve damar hastalıklarında, en kıymetli faktörlerin büyük bir kısmı düzeltildiğinde yüzde 80 önlenilebiliyor. Fast food üslubu ve dondurulmuş besinler yerine taze besin ve meyvelerle beslenme daha değerlidir. Günde en az 10 bin adım yapılabilirse yahut haftada 5 gün 30 dakikalık yürüyüş bile kardiyovasküler riski yüzde 50 azaltabiliyor. Tütün eserleri, alkol ve gibisi içeceklerden uzak durmak gereklidir. Toplumsal takviye de kıymetlidir. Hem aile içi hem de etrafla ilgili irtibat de çok kıymetlidir. Toplumsal dayanaktan mahrum olan beşerler daha çok kardiyovasküler risklere daha yatkın oluyorlar. Bilhassa dijitalleşmeden ötürü beşerler daha çok içe kapanıyor. Bu hastalarda da toplumsal takviye az olduğu için gerilim artışı yaşanıyor. Bununla birlikte kalp damar hastalıklarında da önemli bir artış yaşanmış oluyor. Covid-19 pandemisinden sonra beşerler meskene kapandığı için idman ve istikrarsız beslenmeden ötürü obezitede, hem ülkemizde hem de dünyada çok önemli seviyede artış var. Bunlara bağlı olarak kalp ve damar hastalıklarında önemli seviyede artış oluştu. Yakın aralarda otomobille gitmek yerine yürümek gerekiyor. Asansörle çıkıp inmek yerine merdivenleri kullanmak daha mantıklı olur. Sofra tuzu bilhassa karbonhidratlı besinlerden, katı ve doymuş yağlardan uzak durulması gerekiyor. Dijitalleşmenin getirdiği en değerli faktör ise gerilimdir, uzak durmak gerekiyor. Gerilim arttıkça kalp ve damar hastalığı risklerinde önemli seviyede artış görülmektedir” diye konuştu.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Serhat Özdemir – Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top