Hatay’da Depremzedeler İçin Konteyner Okul Kuruldu

HATAY’ın Samandağ ilçesinde misyonlu öğretmenler Sibel ve Erhan Gümüş çiftinin, 1 konteyneri sınıfa çevirip depremzede öğrencilere eğitim verme çalışması, çeşitli kurumların dayanağıyla, uygun yerde 22 konteyner sınıf kurularak okula dönüştü. 600 öğrencinin eğitim göreceği konteyner okulun ismi, ‘100’üncü Yıl Atatürk Eğitim Köyü’ oldu. Sibel Gümüş, “Birlik beraberlikle güzelleşiyoruz. Okullar güzelleşmenin başladığı yerdir” dedi.

6 Şubat zelzelelerinin yıktığı Hatay’da, o günden itibaren, birçok istekli öğretmen depremzede öğrencilerin eğitim ve öğretimlerinin sekteye uğramaması için efor gösteriyor. Kentte sağlam kalan okullarda yakın vakitte eğitim-öğretim başlarken, öbür noktalarda ise konteyner ve çadırlar okula dönüştürülüyor.

Samandağ ilçesinde vazifeli öğretmen çift Sibel ve Erhan Gümüş, 20 Şubat’ta 1 konteyneri sınıfa çevirerek LGS’ye hazırlanan öğrenciler için ders vermeye başladı. Öğretmenlerin eforunu, Milli Eğitim Bakanlığı, Adana Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Belediyesi ve Adana’daki birçok özel kurum da destekledi. İlçede uygun alana, 22 konteynerin olduğu yeni okul oluşturuldu. ‘100’üncü Yıl Atatürk Eğitim Köyü’ adı verilen okulun açılışına Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, Samandağ Belediye Lideri Refik Eryılmaz, Samandağ İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Fazilet Yaşar, istekli öğretmenler, depremzede aileler ve öğrenciler katıldı.’GÜNDEN GÜNE İYİLEŞECEĞİZ’Açılışta konuşan istekli öğretmen Sibel Gümüş, sarsıntının birinci gününden itibaren misyonlarını sürdürmek için çabaladıklarını belirterek, “Tek konteynerle yola çıktığımız o gün, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde vazifemizi yapmaya devam ettiğimizi söylemiştim. Bugün de birçok gönüllünün bir ortaya gelip kurduğu ‘100’üncü Yıl Atatürk Eğitim Köyü’ açılıyor. Birlik beraberlikle güzelleşiyoruz. Buraya gelen konteynerler sayesinde çocuklar inançlı eğitim alıyor. Okullar güzelleşmenin başladığı yerdir. Bizim başlattığımız hareketle Samandağ’da birçok istekli öğretmen çadırlarda, konteynerlerde eğitim vermeye başladı. Günden güne iyileşeceğiz” dedi.’HAFTANIN 6 GÜNÜ EĞİTİM’Gönüllü öğretmen Erhan Gümüş ise 20 Şubat’ta tek konteynerle başladıkları eğitim serüveninin bugün 600 öğrencinin eğitim gördüğü okula dönüştüğünü söyleyerek, “Bunun memnunluğunu yaşıyoruz. Çocuklar zelzelenin tesirinden çıktılar. Gülerek, oynayarak okula geliyor. Yola LGS imtihanına hazırlık olarak başladık. Artık ise 1’inci sınıftan 8’e kadar haftanın 6 günü eğitim veriyoruz” diye konuştu.DESTEK TEŞEKKÜRÜ

Açılış kurdelesini kesen Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar ise eğitime gönül veren, değerli olduğunu bilen herkesin uğraşını kutladığını belirtti. Samandağ Belediye Lideri Refik Eryılmaz ve İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Fazilet Yaşar ise okulun kurulmasında katkı sunan herkese teşekkür etti. ‘100’üncü Yıl Atatürk Eğitim Köyü’nde eğitim gören Görkem Gündüz (14), “Mutluyum, zira büyüyoruz. İnsanların yardımıyla geliştik. Haftanın 6 günü çalışmamız devam ediyor. Sarsıntı hayallerimizi yarım bırakmıştı lakin artık tekrar umutlandık” dedi.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Can Çelik – Eğitim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top