Hollanda’da Sperm Bağışı Yapan Adamın Yasaklanması

Hollanda‘nın Lahey kentinde mahkeme, dün Jonathan isimli bir adamın en az 550 çocuğun sperm donörü olduğu gerekçesiyle daha fazla sperm bağışlamasını yasakladı. Mahkeme sperm bağışlamaya devam etmesi halinde Jonathan’ın 100 bin Euro para cezasına çarptırılacağını söz etti.

Lahey kentinde Jonathan isimli 41 yaşındaki bir adamın, 2017 yılında 100’den fazla çocuğun sperm donörü olduğu gerekçesiyle ülkedeki kliniklere bağış yapması yasaklanmıştı. Lakin donör olduğu bir annenin ve bir sivil toplum kuruluşunun Jonathan’ı dava etmesi sonucu, Jonathan’ın ailelere ‘yanlış bilgi vererek’ yurt dışında ve internet üzerinden en az 550 çocuğun sperm donörü olduğu tespit edildi. Mahkeme dün Jonathan’ın, ömür uzunluğu sperm bağışı yapmasını yasakladı.

BÜYÜK ÇAPTA BİR AKRABALIK AĞI, BİLMEDEN ENSEST EVLİLİK VE GENETİK SORUNLAR YARATABİLİR Mahkemenin ayrıyeten Jonathan’ın bağış yaptığı kliniklere, ellerindeki kullanılmamış bağışların yok edilmesi buyruğunu vereceği belirtildi. Jonathan’ın bağış yapmaya devam etmesi halinde 100 bin Euro para cezasına çarptırılacağını vurguladı.Mahkeme hakimi yazılı yaptığı açıklamada “Bütün bu ebeveynler, ailelerindeki çocukların, kendilerinin seçmediği yüzlerce üvey kardeşten oluşan devasa bir akrabalık ağının modülü olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kaldı” sözleri yer aldı. Mahkeme ayrıyeten bu çapta büyük bir akrabalık ağının ruhsal, bilmeden ensest evlilik ve genetik sorunlar yaratma ihtimaline dikkat çekti.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top