Kuraklıkla boğuşan Aşağı İçme köyü tekrar eski haline kavuştu

Kuraklıkla boğuşan Aşağı İçme köyü yine eski haline kavuştu

Baraja sıfır köy, pozisyonu, görüntüsü ve hoşluğu ile tatil köylerini aratmıyor

ELAZIĞ – Elazığ’da Keban Baraj Gölü havzasında yer alan Murat ırmağına sıfır pozisyonda bulunan Aşağı İçme köyü, 3 yıldır kuraklıkla boğuşuyordu. Son bir aydır ektili olan yağışlarla birlikte sular yükseldi ve o hoş köy tekrar eski hoşluğuna kavuştu. Yaklaşık 7 ay evvel dron ile birebir yerden çekilen manzaralar, suyun ne kadar yükseldiğini de gözler önüne serdi.

Elazığ’da Keban Baraj Gölü havzasında yer alan Murat ırmağına sıfır pozisyonda bulunan Aşağı İçme köyü, pozisyonu, görüntüsü ve hoşluğu ile tatil köylerini aratmıyor. Her mevsim farklı bir hoşluğa bürünen ve dalgaların kıyaya vurduğu köy, 3 yıldır kuraklıkla boğuşuyordu. Son vakitlerde bölge genelinde tesirli olan yağışların akabinde barajın da debisi yükselmeye başladı. Kilometrelerce çekilen su yine köyün sonuna dayandı. Köy eski hoşluğa kavuşurken 3 yıl ortadan sonra bu yıl tekrar tekne cinslerine başlanılacağı bildirildi.

Öte yandan yaklaşık 7 ay evvel dron ile birebir yerden çekilen imajlar, suyun ne kadar yükseldiğini de gözler önüne serdi.

Köyün merkeze 35 kilometre uzaklıkta olduğunu belirten köy sakinlerinden Vedat Memnun, “En son 2019 yılında çıkan su, 2023 yılında son koduna vurmaya 50 metre kaldı. Bu sene 845 kodunu doldurabilir. Kışın kar zahmeti vardı fakat son yağmurlardan ötürü son koda gelmesine az kaldı. Köyümüz çok hoştur turizmi andırıyor. İstanbul ve İzmir üzere su kenarını andıran hoş bir kıyıya sahiptir. Köyümüzde balıkçılık olur. 2 tane de balık konutu vardır. Yerimiz suya sıfır olduğundan ötürü hoş bir görünümü var. Bir ay sonra su köye sıfır olacak. Daha hoş havası olur. Sevimli bir köyümüz var herkesi bekleriz. Bir ay sonra tekte tiplerine başlıyoruz. Beşerler tekneyle gezmeyi istiyor. 2019 yılında son koduna vurmuştu. Bizde özlemiştik. Su dolunca eşsiz bir görüntüye sahip oluyor. havası, suyun ve martıların sesi, hoş bir atmosfer oluyor” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kamil Cankılıç – Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top