Mersin Yenişehir Belediyesi’nden Atatürk’e Özel Heykel Standı

Mersin Yenişehir Belediyesi, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı hasebiyle Ulu Başkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını ve liderliğini husus alan yapıtlardan oluşan “1 Başkan 1 Hayat” isimli heykel standını açtı. Sanatseverler, Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’nde kapılarını açan sergiyi, 22 Mayıs 2023 tarihine kadar gezebilecek.

Açıldığı günden bu yana birbirinden kıymetli stantları sanatseverlerle buluşturan Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi, heykel sanatkarı Mustafa Yüksel’in 29 adet tekli ve çoklu figürlerden oluşan “1 1 Lider 1 Hayat” standıyla ziyaretçilerini ağırlayacak. Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi Müşavere Şurası Üyesi Veli Mert’in küratörlüğünü yaptığı stant, Atatürk’ün hayatına dair kıymetli dönüm noktalarını içeren olayları ele alan kronolojik bir dizi sunuyor. Standın açılışına, Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit’in yanı sıra CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, sanatçı Mustafa Yüksel ve çok sayıda sanatsever katıldı.

“SANATA VE SANATKARA DAYANAĞI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde kurdukları iki çağdaş sanat galerisinin kente sanatsal manada kıymetli bir hareket sağladığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“2020 yılında açtığımız Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi ve Yenişehir Belediyesi Sanat Galerisi ile Mersin’de kültür ve sanat alanında büyük bir farkındalık yarattık. Kısa müddette birbirinden kıymetli yüzlerce sanatkarın binlerce yapıtını Mersinlilerle buluşturduk. 10 binin üzerinde vatandaşımızın bu stantları gezme fırsatı yakaladı. Stantlarımıza okullardan seyahatler düzenleniyor. Binlerce öğrencimiz birinci kere bir sergiyi gezme bahtına sahip oldu. Bu çok değerli, çocuklarımız başta olmak üzere vatandaşlarımıza ilham vermek onların sanatla iç içe olmasını sağlamak istiyoruz. Galerilerimizde lokal sanatkarları da destekliyoruz. Açtığımız iki stant büsbütün mahallî sanatkarların yapıtlarından oluşmuştu. Sanata ve sanatkara takviyesi çok önemsiyoruz.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top