Mersin Yenişehir Belediyesi’nden Atatürk’e Özel Heykel Standı

Mersin Yenişehir Belediyesi, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı hasebiyle Ulu Lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını ve liderliğini bahis alan yapıtlardan oluşan “1 Başkan 1 Hayat” isimli heykel standını açtı. Sanatseverler, Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’nde kapılarını açan sergiyi, 22 Mayıs 2023 tarihine kadar gezebilecek.

Açıldığı günden bu yana birbirinden kıymetli stantları sanatseverlerle buluşturan Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi, heykel sanatkarı Mustafa Yüksel’in 29 adet tekli ve çoklu figürlerden oluşan “1 1 Başkan 1 Hayat” standıyla ziyaretçilerini ağırlayacak. Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi İstişare Heyeti Üyesi Veli Mert’in küratörlüğünü yaptığı stant, Atatürk’ün ömrüne dair değerli dönüm noktalarını içeren olayları ele alan kronolojik bir dizi sunuyor. Standın açılışına, Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit’in yanı sıra CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, sanatçı Mustafa Yüksel ve çok sayıda sanatsever katıldı.

“SANATA VE SANATKARA TAKVİYESİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde kurdukları iki çağdaş sanat galerisinin kente sanatsal manada değerli bir hareket sağladığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“2020 yılında açtığımız Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi ve Yenişehir Belediyesi Sanat Galerisi ile Mersin’de kültür ve sanat alanında büyük bir farkındalık yarattık. Kısa müddette birbirinden bedelli yüzlerce sanatkarın binlerce yapıtını Mersinlilerle buluşturduk. 10 binin üzerinde vatandaşımızın bu stantları gezme fırsatı yakaladı. Stantlarımıza okullardan seyahatler düzenleniyor. Binlerce öğrencimiz birinci kez bir sergiyi gezme bahtına sahip oldu. Bu çok değerli, çocuklarımız başta olmak üzere vatandaşlarımıza ilham vermek onların sanatla iç içe olmasını sağlamak istiyoruz. Galerilerimizde lokal sanatkarları da destekliyoruz. Açtığımız iki stant büsbütün lokal sanatkarların yapıtlarından oluşmuştu. Sanata ve sanatkara dayanağı çok önemsiyoruz.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top