Muhtaçlık sahibi hanelere kömür yardımı yapılmasına ait karar Resmi Gazete’de

İhtiyaç sahibi hanelere ısınma hedefli kömür yardımı yapılmasına ait karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara nazaran, vilayet ve ilçe toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca belirlenecek gereksinim sahibi ailelere kömür yardımı yapılacak.

BU DURUMLAR DİKKATE ALINACAK

Buna nazaran, vilayet ve ilçe bazında hane başı dağıtımı yapılacak kömür ölçüleri, bölgenin iklim şartları, geçmiş yıllara ilişkin dağıtım ölçüleri, kömürün ısıl pahaları ile afet, acil durum ve gibisi durumlar dikkate alınarak Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca belirlenecek.

SEVKİYAT PROGRAMINI, TKİ VE TTK BELİRLEYECEK

Yardımdan faydalanacak haneler, her vilayet ve ilçede heyeti bulunan vakıflarca muhtaçlık kriterlerine uygun olarak tespit edilecek. Vakıflarca sayıları tespit edilen hane sayıları bakanlık tarafından kıymetlendirilerek katılaştırılacak. Dağıtımı yapılan kömür, muhatap ailenin ısınma gereksiniminin karşılanması dışında rastgele bir tasarrufa bahis edilemeyecek. Kömür teslimatları, kelam konusu kararın kararları çerçevesinde ailelerin gereksinimleri nispetinde yapılacak.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki vakıflarca belirlenen hanelere yapılan kömür sevkiyatları, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) genel müdürlüklerince belirlenen sevkiyat programı dahilinde gerçekleştirilecek.

Sevkiyat programı, belirlenen dağıtım takvimine uygun yapılacak. TKİ ve TTK’nin karar kapsamında dağıtacağı kömürler öncelikli olarak kendi işlettikleri alanlardan temin edilebilecek. TKİ ve TTK üzerinden temin edilecek kömürün taşınması ve öncelik tanınması konusunda Bakanlık yahut TKİ ve TTK ile TCDD Nakliyat AŞ ortasında protokol yapılacak.

Kaynak: AA / Fırat Taşdemir – Yeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top