Otizmde dikkat çeken artış: Her 36 çocuktan 1’ine kadar düştü

Otizmde dikkat çeken artış: Her 36 çocuktan 1’ine kadar düştü

KOCAELİ – Otizm görülme oranı 2018 yılında her 44 çocukta birken, yapılan son araştırmalar bu oranın 36’ya düştüğünü gösterdi. Uzmanlar, otizmde erken teşhis ve duyu bütünleme terapisinin başarılı tedavilerin önünü açtığı konusunda uyarıyor.

Otizm 1985’te her 2 bin 500 çocuktan birinde görülürken, ABD’de yapılan son araştırmalar bugün 8 yaşındaki her 36 çocuktan birinde otizm görülme riski olduğuna işaret ediyor. Bu oranın öbür ülkelerde de emsal olduğu varsayım ediliyor. Uzmanlar ise erken teşhis ve başarılı eğitimin otizmde çok kıymetli olduğu konusunda uyarıyor. Fizyoterapist ve Duyu Bütünleme Terapisti Ömer Kürşat Gündoğdu, “Amerika’da yapılan çalışmada, 2018 yılındaki datalara baktığımızda, otizmin görülme sıklığı her 44 çocukta birken, günümüzde 36’da teğe kadar düşmüş. Bu da aslında bize otizmin arttığını gösteriyor. Tahminen de bunun sebepleri ortasında pandemi de en önemli olabilir. Bunun üzerine de çalışmalar devam etmekte. Otizmde esas sorunlardan biri bağlantı bozuklukları. Pandemi devrinde meskene kapanan çocuklar etrafıyla çok az irtibata girdi ve ekran maruziyetine de çok fazla kaldı. Bu yüzden hakikat irtibatın ne olduğunu öğrenemeyen, bilemeyen çocuklarda otizmin görülme sıklığı maalesef arttı” dedi.

Bu belirtilere dikkat!

Otizmin görülen en kıymetli belirtilerin ortasında bağlantıda ve davranışlarda sorunların olduğunu kaydeden Gündoğdu, “Bunlara örnek verecek olursak; göz temasının çok az olması ya da hiç olmaması, etrafındaki beşerlerle girdikleri diyaloglarda söz çıktılarının olmaması yahut hiç diyaloğa girmemesi, kimi oyuncaklara yahut eşyalarda takıntı gözlemleyebiliyoruz, tekrarlayan davranışlar ve tekrarlayan hareketler, daima hareket halinde olma üzere belirtiler, otizmli çocuklarda gözlemlenebilen kimi davranışlar olabiliyor” diye konuştu.

“Duyu bütünleme çok önemli”

Gündoğdu, başka nörogelişimsel bozukluklar üzere, otizmde de erken teşhisin çok kıymetli olduğunun altını çizerek, “Otizmli çocuğu ne kadar erken yakalarsak, aldığı eğitimlerle, terapilerle aldığı randıman o kadar artıyor. Dünya genelinde ne kadar otizmli kişi varsa o kadar da otizm çeşidi var. Her çocuğun her eğitimden, terapiden aldığı randıman, buna nazaran de değişiklik gösteriyor. Bizim emelimiz, duyu bütünleme ile birlikte otizmli çocukların eğitimlerinde ve terapilerinde temel oluşturmak. Duyu bütünleme terapisi ile bir arada otizmli çocuklardan hoş geri dönüşümler alıyoruz. Bu yüzden duyu bütünleme çok önemli” sözlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ardacan Uzun – Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top