Sıhhat Bakanlığı ve Sağlık-Sen ortasında yapılan KİK toplantısında sıhhat çalışanlarının talepleri görüşüldü

Sağlık Bakanlığı ile Sıhhat ve Toplumsal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) ortasında yapılan Kurum İdari Heyet (KİK) toplantısında, sıhhat çalışanlarının gündemindeki hususlar ve sarsıntı bölgesindeki çalışanların talepleri görüşüldü.

Sağlık Bakanlığı 2023 yılı birinci Kurum İdari Heyet (KİK) toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Sağlık-Sen ismine Genel Sekreter Durali Baki, Genel Lider Yardımcısı Mustafa Irgatoğlu ile Sağlık-Sen hukuk ve mevzuat uzmanları katılırken, Bakanlık ismine İdare Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Mehmet Koca, Genel Müdür Yardımcısı Dr. İsmail Kaya ve ilgili bürokratlar katıldı. Sağlık-Sen’in daima lisana getirdiği aile tabiplerinin müsaade kullandıklarında misyon başında olan aile sıhhati çalışanlarından ek ödeme kesintisi yapılmaması talebi, KİK toplantısında da gündeme getirildi. Sıhhat Bakanlığı yetkilileri bu mevzuda düzenleme yapılması için çalışma yapılacağını söz etti.

‘ŞUA MÜSAADESİ KONUSUNDA TAŞRA TEŞKİLATI BİLGİLENDİRİLECEK’

Toplantıda Sağlık-Sen tarafından Sıhhat Bakanlığı taşra teşkilatında şua müsaadesinin kullanımının farklılık gösterdiği lisana getirildi. Bakanlık yetkilileri de şua müsaadesinin kullanımı konusunda uygulama birliğinin sağlanması hedefiyle taşra teşkilatının bilgilendirileceğini tabir etti.

Sağlık Bakanlığı ile yapılan KİK toplantısında gündeme getirilen hususlar ise şu biçimdedir;

“Afet bölgesinde görevlendirilen sıhhat çalışanlarının, mesai saatleri konusunda yaşadıkları sıkıntılar çözülmelidir. Sarsıntı sırasında vazifesi başında vefat eden sıhhat çalışanları “görev şehidi” olarak anılmalıdır. Depremzede sıhhat çalışanlarından, 5 yaşından küçük çocuğu olanlara idari müsaade verilmelidir. Maaş promosyon mutabakatı kapsamında “para puan” alamayan çalışanların sorunu çözülmeli ve bu fiyatlardan yararlanamayan sıhhat çalışanlarının mağduriyeti giderilmelidir. Sıhhat Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’nde Artırımlı Ödeme Yapılacak Hizmet Sunum Alanı tablosunda yer alan yataklı servis sorumlularına verilen ek ödeme artışı, tüm ünite sorumlularına verilmelidir. Başta afet bölgesi olmak üzere yataklı sıhhat tesislerindeki yemek hizmetlerinin, çalışanların kurumsal aidiyeti ve çalışma motivasyonu açısından kalitesinin artırılması gerekmektedir.”


– Ankara

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top