Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde geçersiz içkiden 12 kişinin vefatında birinci karar çıktı! 50 yıl mahpus cezasına çarptırıldı

Çorlu‘da, 21 Haziran 2021 gününden itibaren, satın aldıkları uydurma içkiden 32 kişi zehirlendi. Bu bireylerden Pakistan asıllı Ikhlague Hussam ile Emin Kırcaali, Mehmet Pamukçu, Sadık Akın Usal, Altuğ Oktay, Turan Vardı, Remzi Zabınoğlu, Nurcihan Engin eşi Levent Engin, Hasan Nişancı, Vedat Bektaş ile Ahmet Ataman hayatlarını yitirdi, 20 kişi de hastanede tedavi gördü.

TUTUKLANIP HÜR BIRAKILDILAR

Olayla ilgili polisin gözaltına aldığı, ortalarında düzmece içkileri Bulgaristan‘dan getirip deposundan ilçedeki büfelere sattığı argüman edilen Metin Dobrucalı ile Kudret Uygur, Cengiz Girgin, V.V., H. C. ve S.M. tutuklandı. Şüpheliler, avukatlarının yaptığı itirazlar üzerine tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

25’ER YILA KADAR MAHPUS İSTEMİ

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı, ölen 12 bireyden Altuğ Oktay, Buyruk Kırcali, Mehmet Pamukçu ve Hasan Nişancı için hazırladığı iddianamede düzmece içkileri sattığı belirlenen şüpheliler, Cengiz Girgin, Metin Dobrucalı ve Kudret Uygur hakkında, “olası kastla öldürme” kabahatinden her ölen kişi için 20 yıldan 25’er yıla kadar mahpus istedi. Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilen iddianamede, yaralılar ve ölenlerin yakınlarının sözlerinde, uydurma rakı, votka, viski ve gibisi içkileri büfe işleten Kudret Uygur, Cengiz Girgin’den aldıklarının belirlendiği ve büfelerde yapılan aramalarda geçersiz içkiler ele geçirildiği kaydedildi.

DEPODA ÇOK SAYIDA GEÇERSİZ İÇKİ ELE GEÇİRİLDİ

Cengiz Girgin’in sözünde uydurma içkileri Metin Dobrucalı’dan aldığını itiraf etmesi üzerine Dobrucalı’nın konutunun alt katında depo olarak kullanılan kısımda çok sayıda geçersiz içki ve uydurma içki üretiminde kullanılan materyaller ve aracında yeniden düzmece içkiler ele geçirildiği belirtilen iddianamede, şüphelilerin büfe ve adreslerinde ele geçirilen uydurma içkilerin yer aldığı plastik şişelerin, zehirlenenlerin ikametlerinde bulunanlarla birebir olduğu kaydedildi.

LİTRESİNİ 35 LİRAYA SATIN ALMIŞ

Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına tutuksuz yargılanan sanıklar Cengiz Girgin, Metin Dobrucalı ve Kudret Uygur ile avukatlar hazır bulundu. Son savunmasını yapan sanıklardan Cengiz Girgin, alkol ve inhisar satışı evrakı bulunduğunu belirterek, iş yerinde yapılan aramalarda bulunan 0,5 litrelik plastik su şişeleri içindeki düzmece rakıları Metin Dobrucalı’dan 6-7 ay evvel litresi 30-35 lira vererek satın aldığını anlattı.

“ALKOLLERİN TAMAMI KENDİ İÇİM”

Girgin, “2021 ocak ayından itibaren hiç kimseye bu biçim alkol satışı yapmadım, yalnızca Bulgaristan bandrollü alkollerden satmışlığım vardır. Elimde bulunan alkollerin tamamı kendi içmem içindir, kimseye satış yapmadım. Aslında karantina devri başlamıştı, satış yasaktı, daha evvel satış yaptığımız ve Havuzlar Mahallesi’nde oturduğumuz için kaçak alkol denilince direkt biz geliyoruz akıllarına, ben 2021 ocak ayından itibaren bu biçimde alkol satışı yapmadım, beraatımı talep ediyorum” dedi.

“RAKILAR İÇİN CENGİZ’E 500 LİRA VERDİM”

Sanıklardan Kudret Uygur, tabirinde alkollü satış dokümanı bulunduğunu belirterek, aramalarda büfesinde bulunan plastik su şişelerine doldurulmuş düzmece içkileri Cengiz Girgin’den satın aldığını söyledi. Babasının alkolik olduğunu söyleyen Uygur, “Cengiz beni arayıp, ‘Babanın rakısı bitti mi? İstersen getireyim’ dedi. Ben de kabul ettim ve rakılar için Cengiz’e 500 lira verdim. İçkiler babamın, müşterilere bu içkileri satmadım. Cengiz, bu içkileri yurt dışında üretilen bandrollü içki olduğunu ve Bulgaristan hududundan geçirilmek için plastik şişelere konulduğunu söylemesi üzerine ona güvenip birkaç aydan beri babamın kullanması için aldım. Cengiz’den aldığım alkollerin yapma yahut düzmece olduğunu bilseydim alıp babama vermezdim. İnhisar alkolü bildiğim için alıp babama verdim, pişmanım, beraatımı talep ediyorum” diye konuştu.

“ZEHİRLENEN BİREYLERİ TANIMIYORUM”

Sahte içkileri Bulgaristan’dan getirip piyasaya sürdüğü tez edilen Metin Dobrucalı ise tabirinde Bulgaristan vatandaşlığının da bulunduğunu belirterek, bu yüzden sık sık bu ülkeye gittiğini aramalarda bulunan alkolleri Bulgaristan’dan getirdiğini anlattı. Dobrucalı, düzmece içkiler ile içki üretiminde kullanılan etil alkol ve aromaların kendisine ilişkin olduğunu tabir ederek, “Ailem kalabalık olduğu için kendimiz kullanmak üzere bu halde içkileri üretiyorum. Bu içkileri kendim ya da ailem hiç kimseye satmadı. Neredeyse her hafta Bulgaristan’a gidip geliyorum. Aramada bulunan alkolleri Bulgaristan’dan 1 ve 5 litrelik şişelerde içinde getirdim. Zira orada daha ucuz, kendimiz ve konuklarımız tüketiyor. Kalan alkolleri de su şişelerine koyup koruma ediyorum. Büfe sahibi Cengiz Girgin’i mahalleden tanıyorum ancak samimi değilim. Cengiz ya da diğer bireye ya da büfeye içki satmadım. İçkiden zehirlenen bireyleri de tanımıyorum” diye konuştu.

50 YIL MAHPUS CEZASI

Mahkeme sanıklardan Cengiz Girgin’e, Altuğ Oktay, Emin Kırcali ve Hasan Nişancı’nın vefatları nedeniyle evvel müebbet mahpus cezası verdi. Mahkeme, sanığın aksiyonunu muhtemel kastla işlediği sabit görüldüğünden cezasından davranışların objektif tesiri, ceza adalet istikrarı dikkate alınarak 20 yıla, akabinde da sanığa verilen cezadan, failin geçmişi, toplumsal bağları, cezanın sanığın geleceği üzerindeki mümkün tesirleri sanık lehine takdiri indirim nedeni sayılarak 16’şar yıl 8’er ay olmak üzere toplam 50 yıl mahpusla cezalandırıp, tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme ayrıyeten, Cengiz Girgin’e, Mehmet Pamukçu’nun vefatından, Kudret Uygur ve Metin Dobrucalı’ya da 4 kişinin vefatıyla ilgili beraat kararı verdi.

8 KİŞİNİN VEFATIYLA İLGİLİ SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Çorlu’da 12 kişinin uydurma içkiden vefatıyla ilgili açılan davada ölenler Altuğ Oktay, Buyruk Kırcali, Mehmet Pamukçu ve Hasan Nişancı’nın davaları karara bağlandı. Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Pakistan asıllı Ikhlague Hussam ile Sadık Akın Usal, Turan Vardı, Remzi Zabınoğlu, Nurcihan Engin eşi Levent Engin, Vedat Bektaş ile Ahmet Ataman’ın vefatlarıyla ilgili soruşturması sürüyor. Bu ölenlerle ilgili daha evvel hazırlanan iddianame, Çorlu 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından geri iade edilmişti.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Mehmet Yirun – Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top