Türkiye, FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’na konut sahipliği yapacak

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), Türkiye’nin Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’na konut sahipliği yapacağını duyurdu.

FIBA’nın internet sitesinde yer alan açıklamaya nazaran İstanbul, 12-20 Ağustos’ta düzenlenecek Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’na mesken sahipliği yapacak kentlerden biri olarak belirlendi. Türkiye’nin yanı sıra Nijerya, Arjantin, Polonya ve Estonya, ön eleme turnuvalarının düzenleneceği öbür ülkeler oldu. Asya’daki ön eleme turnuvasının konut sahibi ise daha sonra açıklanacak.

Buna nazaran Avrupa’da Olimpiyat Ön Elemeleri, iki farklı turnuvadan oluşacak. 1 Mayıs Pazartesi günü gerçekleştirilecek kura çekimi sonrasında, Avrupa’dan 16 ülke iki farklı turnuvaya yerleştirilecek. Sinan Fazilet Spor Salonu’nun konut sahipliği yapacağı turnuva kapsamında belirlenen 8 ülke ise 4 kadrolu 2 kümede gayret edecek. Kümelerinde birinci iki sırayı alan kadrolar yarı finalde çaba etmeye hak kazanacak. Turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan ülke, FIBA Olimpiyat Elemeleri’ne katılacak.

Türkiye, kura çekimine 2. torbadan girecek. İstanbul’un konut sahipliğinde oynanacak küme müsabakalarında 2, 3, 6 ve 7 numaralı torbalarda yer alan kadrolar (Türkiye, Hırvatistan, Ukrayna, Belçika, Hollanda, Bulgaristan, İzlanda ve İsveç) gayret edecek.

40 grup yer alacak

FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’nda 40 kadro yer alacak. Olimpiyat ön elemelerine, 2023 FIBA Dünya Kupası Elemeleri ikinci tıp küme maçlarında oynasa da turnuvaya iştirak hakkı kazanamayan 28 ve 2023 FIBA Dünya Kupası Elemeleri ikinci çeşidine kalamayan lakin ülke puanı üst sıralardaki 12 ekip katılacak. Avrupa’dan 16, Amerika, Afrika ve Asya’dan 8’er grup tertipte uğraş edecek. Avrupa’dan 2, öteki kıtalardan ise birer ekip, FIBA Olimpiyat Elemeleri’ne iştirak hakkı kazanacak.

Ön elemelerde Avrupa’dan Türkiye, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çekya, Estonya, Hırvatistan, Hollanda, İsrail, İsveç, İzlanda, Kuzey Makedonya, Macaristan, Polonya, Portekiz ve Ukrayna; Afrika’dan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gine, Kamerun, Mali, Nijerya, Senegal, Tunus ve Uganda, Amerika’dan Arjantin, Bahamalar, Kolombiya, Küba, Panama, Şili, Uruguay ve Virgin Adaları; Asya’dan Bahreyn, Tayvan, Endonezya, Hindistan, Kazakistan, Kore, Suriye ve Suudi Arabistan yer alacak.

Olimpiyat Elemeleri’nde 24 ekip yer alacak. Eleme turnuvalarında çaba edecek 24 ülke, 6’şar ekipli 4 farklı turnuvaya dağılacak. Her turnuvanın kazananı, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na katılma bahtı elde edecek.

Kaynak: AA / Keyifli Demirtaştan – Spor

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top