Ugandalı Ariana Antalya’da Babasından Aldığı Kemik İliği Nakliyle Hayata Tutundu

UGANDA’da orak hücre anemisi tanısı aldıktan sonra ailesinin Antalya‘ya getirdiği 1,5 yaşındaki Ariana, babasından yarı uyumlu kemik iliği nakliyle hayata tutundu. Güçlü sürecin akabinde sıhhatine kavuşan Ariana, hastanenin maskotu oldu. Ariana, güçlü geçen 6 aylık devrin akabinde ülkesine dönmeye hazırlanıyor.

Uganda’nın başşehri Kampala’da yaşayan Noeline Nanyondo (30) ile John Basooma (30) çiftinin üçüncü çocukları Ariana, uzun mühlet geçmeyen kaşıntı ve kızarıklığın akabinde parmaklarında şişmeler de başlayınca ailesi tarafından hastaneye götürüldü. Yapılan tetkikler sonucu minik kıza, orak hücre anemisi tanısı konularak, acil kemik iliği nakli yapılması gerektiği söylendi. Kızlarının hastalığı nedeniyle büyük hüzün yaşayan çift, kemik iliği naklinin hangi ülkelerde yapıldığını araştırmaya başladı. Ariana’nın tedavisinin evvel Hindistan’da yapılmasına karar veren aile, daha sonra Antalya‘da tedavi gören bir arkadaşlarıyla bağlantıya geçti. Ugandalı arkadaşlarının önermesi üzerine MedicalPark Antalya Hastanesi ile bağlantıya geçen aile, 6 ay evvel kızlarını Antalya’ya getirdi. Çocuk hematolojisi uzmanları Prof. Dr. Mehmet Akif Yeşilipek ve Prof. Dr. Vedat Uygun tarafından tedaviye alınan minik kız, babasından yarı uyumlu kemik iliği nakliyle hayata tutundu.

Yaşadıkları şiddetli süreci anlatan anne Noeline Nanyondo, birinci defa geldikleri Antalya’yı hiçbir vakit unutmayacağını söyledi. Tedavi sürecinde kendilerini aile ortamında hissettiklerini kaydeden Nanyondo, kızını sıhhatine kavuşturan hekimlere minnettar olduğunu söz etti. Noeline Nanyondo, kızını sıhhatine kavuşmuş olarak ülkesine götürdüğü için çok keyifli olduğunu söyledi. Minik Ariana ise sevinci ve hayata koşan adımlarıyla hastanenin maskotu oldu.

‘YARI UYUMLU KEMİK İLİĞİ NAKLİ YAPTIK’

MedicalPark Antalya Hastanesi Çocuk Hematolojisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Akif Yeşilipek, ülkesinde orak hücre anemisi tanısı alan Ariana’nın, hastalığın klinik bulgularını taşıdığını belirtti. Minik kızın parmaklarında şişlik, kızarıklık ve kan kıymetlerinin bozuk olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yeşilipek, “Bu cins hastalarda bugün için tek tedavi talihi kemik iliği naklidir” dedi. Ariana için uygun verici çıkmadığı için babası John Basooma’dan yarı uyumlu kemik iliği nakli yapıldığını anlatan Prof. Dr. Yeşilipek, “Biz aslında bu tip hastalarda tam uyumlu verici arıyoruz, fakat Ariana’nın klinik durumu nedeniyle bir an evvel nakil olması gerekiyordu. Bu nedenle babasından yarı uyumlu nakil yaptık” diye konuştu. Yaklaşık 6 ay evvel gerçekleştirilen kemik iliği naklinin başarılı sonuçlandığını belirten Prof. Dr. Yeşilipek, Ariana’nın klinik bulgularının düzeldiğini ve ülkesine dönebileceğini kaydetti. Prof. Dr. Yeşilipek, bugüne kadar 13 yılda 1500 nakil gerçekleştirdiklerini kelamlarına ekledi.

HERKES KUCAĞINA ALIP ÖPMEK İSTİYOR

Çocuk Hematolojisi Uzmanı Prof. Dr. Vedat Uygun ise Ariana’nın kemik iliği nakil süreciyle ilgili, “Orak hücreli anemi, başka lösemili hastalar üzere kemoterapi alan hastalar olmuyor. Bu hastalar kemik iliği nakli sırasında kemoterapi alıyor” dedi. Babasından kemik iliği nakli yapılan minik Ariana’nın nakil sürecini külfetli geçirdiğini, vakit zaman enfeksiyon nedeniyle tedavi altına alındığını anlatan Prof. Dr. Uygun, “Ama bunlar yavaş yavaş düzeldi. Süreci atlattı. Artık hastalığı yok. Kısmımızın de maskotu oldu. Herkes onu kucaklayıp öpmek istiyor lakin bu enfeksiyon açısından külfetli tabi. Ariana şu anda pek yeterli. Yakında da ülkesine dönecek” diye konuştu.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Selma Kunar – Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top