29 Nisan Veteriner Doktorlar Günü Kutlandı

ANKARA Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seçkin Yarsan, hayvan sıhhati, halk sıhhati ve etraf sıhhati mevzularında faal halde çalışan tüm veteriner tabiplerin, ’29 Nisan Veteriner Tabipler Günü’nü kutladı.

?Prof. Dr. Yarsan, ‘Veteriner Doktorlar Günü’ nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Yarsan, Dünya Veteriner Doktorları Birliği’nin 2000 yılında aldığı kararla her yıl nisan ayının son cumartesi gününün, milletlerarası ölçekte ‘Veteriner Doktorları Günü’ olarak kutlandığını belirterek, “Türkiye’de ‘Veteriner Tabipler Günü’ birinci olarak 28 Nisan 2001’de Türk Veteriner Tabipleri Birliği’nin düzenlediği bir tertip ile kutlanmıştır. ‘Veteriner Doktorlar Günü’, son derece kapsamlı ve çok taraflı vazifeler üstlenen veteriner tabiplerin memleketler arası ölçekte bir ortaya gelmeleri, birlikteliklerini artırmaları ve mesleğin toplum nezdindeki ehemmiyetini vurgulamaları tarafıyla bedellendirilen bir etkinliktir. 2004 yılından itibaren de bir tema ile kutlanmıştır. ‘Tek Dünya, Tek Sağlık’, ‘Antimikrobiyal Direnç’, ‘Kuduz’, ‘Aşılama’, ‘Vektörlerle Bulaşan Zoonoz Hastalıklar’, ‘Hayvan Refahı’, ‘Covid Süreci’ üzere başlıklar tema olarak seçilmiştir. Bu yıl itibariyle 2023 için belirlenen tema ise veteriner tabiplerin çalışma alanlarının çeşitliliği, kapsayıcılığı ve eşitlik prensibi içerisinde faaliyetlerini gerçekleştirmeleri hususlarında meslektaşlarımızın, veteriner doktorların teşvik edilmesi, motive edilmesidir” tabirlerini kullandı.

‘BEŞERİ HEKİMLİĞİN GELİŞİMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLADI’Veteriner hekimliğin hayvanların evcilleştirilmesi ile tarih sahnesine çıkmış dünyanın en saygın ve en esaslı mesleklerinden olduğuna işaret eden Prof. Dr. Yarsan, “Veteriner hekimliği eğitiminin başlaması ile birlikte bilhassa hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, beşeri hekimliğin gelişmesine de büyük katkılar sağlamıştır. Veteriner tabipler, hayvan sıhhatinin ve birebir vakitte insan sıhhatinin korunması, hayvan refahının iyileştirilmesinin yanı sıra; besin güvenliğinin sağlanması, global açlığın azaltılması, zoonoz hastalıkların önlenmesi, hayvan ıslahı, tıbbi araştırmalar ve biyolojik çeşitliliğin korunması alanlarında yaptıkları çalışmalarla insanlığa büyük katkılar sağlamışlardır” dedi.’HALK SIHHATİNE DEĞERLİ KATKILAR SAĞLAMAKTADIR’Zoonotik hastalıkların, toplum sıhhati tarafıyla son derece değerli olduğunu belirten Prof. Dr. Yarsan, “Bakteri, virüs, parazit, mantar üzere birçok mikroorganizma tarafından oluşturulmaktadır. İnsanlarda görülen enfeksiyon hastalıkların yüzde 60’ını oluşturan 200’den fazla zoonotik hastalık bulunmaktadır. Son 30 yılda yeni ortaya çıkan enfeksiyonların yüzde 75’i zoonotik karakterlidir. Zoonotik hastalıklarla gayrette en kıymetli konu, hayvanlarda hastalığı yok etmektir. Zoonozlar bir taraftan hayvan sıhhatini etkileyerek ekonomik kayıplara neden olmakta, öteki taraftan insanlara bulaşarak halk sıhhatini etkilemektedir. Bununla birlikte tekrar son derece değerli olan ve ileriye dönük global bir pandemi riski taşıyan ‘Antimikrobiyal Direnç’ konusu da toplum sıhhatini etkileyecek boyutlardadır. Bütün bu problemlerle, bilhassa tahlilleri noktasında veteriner tabipler faal formda çalışmalarını sürdürmekte, halk sıhhatinin korunmasına kıymetli katkılar sağlamaktadırlar” açıklamasında bulundu.’EN İÇTEN DİLEKLERİMİZLE KUTLUYORUZ’Yarsan, veteriner doktor mesleğinin birinci uygulamalarının klâsik yaklaşımlar halinde olduğuna değinerek, devamında şunları kaydetti:

“Ancak bilhassa 18’inci yüzyılda Avrupa’da meydana gelen sığır vebası pandemisi ve bunun geniş kapsamlı tesirleri veteriner hekimliğin bilimsel temellerle yapılması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu fikirle dünyada birinci veteriner okulu, Fransa Lyon’da 1762 yılında açılmıştır. Ülkemizde ise bu tarihten 80 yıl sonra 1842’de İstanbul’da Askeri Veteriner Okulu olarak 12 öğrenci eğitime başlanmıştır. Tarihî süreç içerisinde 1889 yılında sivil veteriner okulu kurulmuş, bu iki kuruluş 1921’de birleştirilmiş; 1948 yılında ise fakültemiz, Cumhuriyetin birinci üniversitesi olan Ankara Üniversitesi bünyesine katılmıştır. Bugün ülkemizde, Kırgızistan ve Kıbrıs’ı da dahil edersek faal fakülte sayısı 32’dir ve yaklaşık 40 bin civarında da veteriner tabip mevcuttur. Başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere Sıhhat Bakanlığı, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, belediyeler üzere birçok kamu kurumunda ve hür olarak kliniklerde vazife yapan veteriner tabipler hayvan sıhhatini, etraf sıhhatini ve halk sıhhatini korumak için faal formda çalışmaktadırlar. Hayatın her alanında faal halde çalışan; hayvan sıhhati, hayvan refahı, halk sıhhati ve etraf sıhhati mevzularında etkin rol üstlenen meslektaşlarımızın, veteriner doktorların bu hoş ve manalı gününü en içten dileklerimizle kutluyoruz. ’29 Nisan Veteriner Tabipler Günü’ kutlu olsun.”


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top