Bakan Soylu: HÜDA PAR’ın bir terör örgütüyle bağını görmedim

Cumhur İttifakı’nı destekleyen HÜDA PAR’ın Hizbullah’la ilgisi olduğu savlarına yönelik soruya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “HÜDA PAR’da Hizbullah da dahil benim dönemim içerisinde biz bunlarla ilgili bir tek adım görmedim. HÜDA PAR’ın bir terör örgütüyle bağını belirtebilecek bir yapılanma içerisinde olduğunu görmedim. Tespit etmedim, tespit edersem yaparım esasen. Bir siyasi partinin terör aksiyonunu gördünüz mü? Ya bırakın Allah‘ını severseniz bu türlü tartışmaları. PKK’ya meşruiyet sağlamak için birilerinin ortaya çıkardığı şeyler” diye konuştu.

“ASELSAN’I, HAVELSAN’I NE YAPACAKSINIZ?”

Mülakattın kaldırılması vaadine ait görüşleri sorulan Bakan Soylu, devletin nitelikli yerlerine alım yapılması durumunda mülakatın mecburî olması gerektiğini söyledi. Soylu, “Devletin nitelik işlerinin dışında bu elbette ki yapılabilir, buna itiraz etmiyoruz. Fakat dünyanın bütün kıymetli şirketlerinin tamamında mülakat var. Ancak siz devletin nitelikli işlerine adam alacaksanız buna mülakat yapmak zorundasınız. Diyelim ki kaymakamlığın bir arazı var. Birini polis yapıyorsunuz, asabiyeti var. Olabilir mi? Birtakım işler var mesela Aselsan’ı ne yapacaksınız? Havelsan’ı ne yapacaksınız? Burada elbette ki hakkaniyeti ve adaleti yedirmeyecek bir formda bunu yapabiliriz” açıklamasında bulundu.

KIZILAY TENKİTLERİNE YANIT

İçişleri Bakanı Soylu, zelzelenin akabinde Türk Kızılay Lideri’ne ve kurumun çadır satışına ait yapılan tenkitler için şu değerlendirmelerde bulundu; “Kızılay bizim en güçlü kurumumuz. Eksikler olmuştur. Fakat dönüp burayı taşlamanın bir manası yok. Kurumun kendi içerisinde bir işleyişi vardır. Bırakalım kurum kendisi karar versin. Biz kurumun liderini vazifeden alma yetkisine haiz değiliz. Bu türlü bir yetkim yok. Kimsenin de bu türlü bir yetkisi yok. Kızılay kendine ilişkin kamuya ilişkin birtakım özellikleri olan bir sivil toplum örgütü. ve bu sivil toplum örgütü kendi içerisindeki bu değerlendirmeleri yapar.”

“BENCE KIZILAY’I YIPRATMAYALIM”

Soylu, Türk Kızılay’ın çadır satışına ait de “Kızılay’ın konteyner fabrikası var. Kızılay’ın çadır fabrikası var. Yıllardan beri bu işleri yapar Kızılay. Türkiye’de çadır yapıldığı firma var. Onlara ihale açarız. Bizim son iki üç ihalemizi, yedi ay evvel Kızılay aldı. Bu da olağan değil mi? Evvel anlaşmış sonra anlaşmış. Bunu bilmiyorum bir terminleşmişler. Bu orada kıymetlendirilebilir. Fakat orayı yıpratmakla ne kazanacaksın? Kızılay’ı yıpratmak mı? Bizim yemek işini de gördüler. Allah bin kez razı olsun. Daha da toplumsal sıkıntılarda ellerinden gelen katkıyı gösterdiler. Allah bin sefer razı olsun. ve Kızılay bizim kurumumuz. Bence Kızılay’ı yıpratmayalım” tabirlerini kullandı.

Kaynak: AA / Ümit Türk – Şimdiki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top