Erdoğan’ın masasındaki son anket! Bakan Kurum canlı yayında paylaştı

Türkiye 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlere kilitlenirken, siyasi partiler de alanda yaptırdıkları anketleri vakit zaman kamuoyuyla paylaşıyor. AK Parti’nin masasındaki son anketi ise Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve İstanbul 1’inci Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, katıldığı bir canlı yayında açıkladı.

“ERDOĞAN’IN OYU EN AZ YÜZDE 51 GÖRÜNÜYOR”

Bakan Kurum’a 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için AK Parti’nin ne kadar oy alacağı soruldu. Bakan Kurum hususa ait, “Şu anda Cumhurbaşkanımızın oyu yüzde 51 ve üzeri görünüyor. Birinci çeşitte bitireceğiz. 14 Mayıs’ta milletimiz iradesini Cumhur İttifakı’ndan ve Cumhurbaşkanımızdan yana kullanacaktır.” sözlerini kullandı.

Bakan Kurum’ın açıklamalarından satır başları:

Afetten iki buçuk ay sonra inşa edilen konutları afetzedelere verdik ve onların mutluluğuna ortak olduk. Süratli bir biçimde vatandaşlarımıza yuvalarını teslim edeceğiz, İstanbul’un da dirençli hale gelmesi için, saha araştırmalarındaki en kıymetli bahis, zelzele ve kentsel dönüşüm, ikinci ise trafik. İkisi de birbiriyle ilintili. Yeni toplumsal alanlar açılmazsa trafik rahatlamaz. İkisi birbiriyle temaslı olduğu için de kentsel dönüşüm en değerli gündem olarak çıkıyor. İstanbul’da az riskli, orta ve yüksek riskli binalar var. Sağlam yerde olmayanlar, dolgu tabanda olanlar var. Sıvılaşma riski olanlar var ve ivedilikle 300 bin konut dönüşmeli. İstanbul’daki riskin bertaraf edilmesi için Cumhurbaşkanımız bayramın birinci günü ‘Yarısı Bizden’ kapmayasını müjdeledi. Bu kampanyayla 1 buçuk milyon konut dönüştürülecek. Talepler şu an alınıyor ve 63 bin 600 bina için müracaat yapıldı, 367 bin bağımsız kısım. Bunu dörtle çarparsak 1 milyon üzerinde bir bağımsız üniteye tekabül ediyor.

“5 BİN 250 LİRA KİRA YARDIMI VERİLECEK”

Vatandaşlar, müracaatlarını yapacak ve bu müracaatlar çerçevesinde gruplar inceleme yapacak ve bu bina risk taşıyacak, ve dönüşümdeki maliyetin yarısını devlet karşılıyor. İnşaatı da TOKİ Başkanlığımız nasıl konutlarımızı Türkiye’nin 81 vilayetinde yaptıysa bunun maliyetinin yarısı bizden. Bu sayede dönüştürdüğümüz alanlarda da, birtakım vatandaşlarımız mesela park alanlarında kalıyor, onların da arsa bedeli neyse vererek taşıyacağız. 5 bin 250 lira kira yardımı ve 10 bin 500 lira da taşınma yardımı verilecek.

“İSTAN BİZİM ULUSAL GÜVENLİK MESELEMİZ”

Bu kampanya ülkemiz ve gençlerimiz için çok kıymetli. İstanbul bizim istikbalimiz, gelirlerimizin yüzde 50’den fazlası burada. İstanbul, bizim ulusal güvenlik problemimiz, mevzuya siyaset üstü bakmamız gerekiyor. Apartmanların önünde mahalle maçı yapardık lakin hepimiz memnunduk. Bir komşuyu görünce annemiz babamız kadar çekinirdik, ilişkin hissederdik. Bunu kaybetmemek lazım, bu anlayışla biz 7-8 yıldır ve daha öncesinde de TOKİ’nin bütün binalarında bu kıymetler yansıtıldı. Son süreçte yatay mimari temelli projeler yaptık. Toplumsal alanlarıyla da vatandaşlarımız huzurla yaşayacaklar.

39 İLÇEDEN BAŞVURU

Başvurular 39 ilçeden var ancak yoğunluk farklılık gösteriyor. Biz de önceliklere nazaran incelemeleri yapacağız. 200 bin müracaat var, ben yapmak istiyorum fakat diyor amca, ben de yap sen başvurunu, gelip incelenecek, istekte 3’te 3 var mı bakılacak diyorum. Biz bu dönüşümü 5 yıl içerisinde yapmayı planlıyoruz.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum

“EN ÇOK MÜRACAAT ALINAN İLÇE BAHÇELİEVLER”

İlçelerde yerle ilgili incelemeler yaptık, bilim insanlarımızla değerlendirmeler yaptık. En çok müracaat Bahçelievler, Bağcılar, Avcılar, Fatih, Üsküdar, Zeytinburnu, Maltepe, Kartal ilçelerinde. Kartal’da bir apartman kendiliğinde çöktü. Orhantepe Mahallesi’nde vatandaşların isteğiyle dönüşüm var, Kadıköy’de yeniden var. Takımlar, mobilize takımlarıyla araçlarıyla görüşüyorlar. Çoğunluk sağlanırsa proje yapılacak. Bahçelievler’de 42 bin müracaat yapıldı. Kıyıya yakın yerlerde ağır bir müracaat var. -Güngören Tozkoparan’da bir dönüşüm süreci yürütüyoruz. Mahallerimizde tekrar ağır bir müracaat var. Toplam müracaata bakıldığında da buradaki yoğunluk da epeyce fazla. 2 bin 824 binada 42 bin bağımsız ünite var, yalnızca Bahçelievler’de.

“BAĞCILAR VE ÜSKÜDAR’DA BİR DÖNÜŞÜM YOĞUNLUĞU VAR”

İmar haklarının tamamını kullanmayan vatandaşlarımız için projeyi yapıp, satacak ve geliri maliyetten düşecek ve yarım kalanı onun için tamamlayacağız. Diyelim ki, birtakım binalarda kaçaklar var, bunları da düzelteceğiz. Vatandaşın binasını yasal hale getirmiş olacağız. Bağcılar’da da yeniden sitelerde ağır müracaatlar var. Vatandaşımız burada dönüşüm istiyor ve müracaat yapıyor. Üsküdar’da bir yoğunluk var. Türkiye’de 21 yılda binaların yüzde 65’ini inançlı hale getirdik. 26 Nisan-29 Mayıs ortası e-devlet üzerinden müracaatlar alınacak. Bakanlık uzmanları inceleme yapacak, protokol hazırlanacak, ruhsat alma süreci başlayacak ve 2 yıl içinde dönüştürülen bina, vatandaşa teslim edilecek. 2+1 ile 3+1 planlaması fiyatları sabit. 100 metrekareyi 200 metrekare yapmak isteyen vatandaşın maliyeti hesaplanacak tekrar yarısını devlet karşılayacak, fark etmeyecek. Bu oran 750 bin TL’den aşağı da düşebilir, üst da çıkabilir.

“KEMAL BEYEFENDİ, HİÇ TOKİ KONUTLARINA GİDİP VATANDAŞLARLA GÖRÜŞMÜŞ MÜ?”

Kemal Beyefendi, hiç TOKİ konutlarına gidip vatandaşlarla görüşmüş mü? Hiç onların hatrını sormuş mu? Daima birebir siyaset, iftiralarla ve palavralarla vatandaşın aklını çelmeye çalışıyorlar. 2002’de toplumsal devlet anlayışını ülkemizin 81 vilayetine yaygınlaştıracağız denilerek 1 milyon 200 bin konut üretilmiş. bu toplumsal konutlarda sırtı kalınlar oturuyor demiş, o yüzden mi vatandaşımız tarihin en büyük toplumsal konut projesine başvuruyor. O yüzden mi TOKİ konutlarında vatandaşımızın burnu bile kanamadı, evet, onların sırtı kalın zira artlarında Recep Tayyip Erdoğan var. Daima algı ya daima algı ya. Madem lüks konutlar yapıyoruz, sen yap. İzmir, Ankara, İstanbul’da yap. Siz daha sözlerinizi tutmuyorsunuz, Siz lakin 15 Temmuz’da milletin canını ortaya koyarak vermiş olduğu çabada kaçarsınız meskende kahve yudumlayarak televizyon seyredersiniz. İnşallah 14 Mayıs’ta konutlarında kahve içmeye devam edecekler lakin televizyonda vilayetlerimizin konutlarının bittiği ve anahtarlarının teslimini izleyecekler. 3.3 milyon konutu dönüştüren bu iradedir.

“BİZİ KENDİLERİNE BENZETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Esenyurt’taki hazır metro projesi 4 yılda yüzde 5 ilerlemiş. Bizi kendilerine benzetmeye çalışıyorlar, onların hayali bile bizim yaptığımız işlere erişemez. Çekmeköy’e gittik, onların yapmadığı kavşağın temelini biz attık. Üsküdar bizim kentsel dönüşüm konutlarımız diyor, Büyükşehir yapmalı lakin yapmıyorlar. Biz yaptık. Atatürk Havalimanı, Kılıçdaroğlu diyor ki, biz burayı ABD’li şirketlere vereceğiz ve burada bilim ve sanayi ile ilgili teknoloji merkezleri olacak. Bugün orada dünyada izlenen TEKNOFEST’in 6’ncısı yapıldı. Uzaya gidecek Türkler, milletle bir ortaya geldik.

DEPREM BÖLGESİNDE SON DURUM

Ekiplerimiz, seferberlikle çalışmalarını yürütüyorlar. Birinci evvel enkaz kaldırma sonrasında da eş vakitli süreksiz barınma ve konteynerleri yerleştirdik ve kalıcı konutlarla ilgili çalışmaya başladık. Süreçleri yakından takip ediyoruz, 125 bin konuta geldik, bir kısmı rezerv alanlarında olacak, bir kısmı da kentin içinde olacak, Malatya’nın, Hatay’ın farklı kültürel ve demografik yapıları var, onlara uygun çalışacağız, bir taraftan mescitlerimizi, kentlerimizi onaracağız bir yandan da konutlarımızın inşalarını gerçekleştireceğiz. Kaba inşaatlar bitiyor, bunlar reklam değil, algı değil gerçek. CHP’lilerin siyaseti o ya, engelleniyoruz, diyorlar. Tek bir örnek gösteremezler, o denli bir şey yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top