Gerilim gebelik bulantılarını arttırabilir

Stres gebelik bulantılarını arttırabilir

BURSA – Gebeliğin değerli belirtilerinden olan bulantının en sık 6-14. hafta ortasında görüldüğünü belirten Dr. Tuğberk Güçlü, bulantıya karşı, hafif ve sık beslenmenin yanı sıra kâfi sıvı almanın ehemmiyetine dikkat çekti.

Bulantı ve kusma halinin gebeliklerde, bilhassa erken devirlerde sık görüldüğünü belirten Acıbadem Bursa Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Tuğberk Güçlü, bireyden bireye farklılık gösterse de gebeliğin 6. haftası prestiji ile başlayan bulantı ve kusma sürecinin 14-16. haftaya kadar yavaş yavaş azalarak sonlanmasının beklendiğini söyledi. Bu süreç boyunca, koku ve tat hassasiyetinde artma duyularda sertleşme gözlendiğini belirten Dr. Güçlü, “Tek bir sebep olmasa da, çoklukla artan gebelik hormonları, anne adayının gerilim düzeyi, ruhsal durum bulantı ve kusmadan sorumlu tutulmaktadır. Gebeliğin ilerlemesi ile çoklukla 12. haftaya gerçek gebelik hormonu olan B-hcg düzeyi makul bir platoya ulaşır, beden artık bu hormona alışmış olur ve bulantılarda azalma beklenir” dedi.

“Kıyaslama yapmak yalnızca gerilimi artırır”

Bu husus ile ilgili unutulmaması gereken değerli noktalardan birinin, gebelik sürecinin kendine has olması ve herkesin bu süreci farklı yaşaması olduğuna dikkat çeken Dr. Güçlü, “Dolayısıyla başka gebelerle kendimizi kıyaslamak, hatta daha evvelki hamileliklerimizle mevcut gebeliğimizi karşılaştırmak yalnızca gerilim düzeyimizi arttıracaktır. Kimi hamilelerde bu durum hafif bulantılarla ölçülü seyrederken, kimilerinde yüzde 1-2 oranında çok kusma, beslenme bozuklukları, beden su elektrolit istikrarının bozulmasına sebep olabilen hiperemezis gravidarumla görülebilmekteyken, hamilelerin yüzde 25’inde ise hiç bulantı ve kusma görülmeyebilir” diye konuştu.

“Kusma ve bulantı çok şiddetliyse hekiminiz takip etmeli”

Bulantı ve kusma durumu anne adayının genel durumunu bozmaya, mevcut kilosunun yüzde 5’inden daha fazlasını kaybetmesine sebep olacak halde şiddetli ise önemli bir tedavi ve izlem gerektirdiğine değinen Dr. Güçlü, her ne kadar bulantı ve kusma gebeliğe bağlı olarak ortaya çıksa da bilhassa şiddetli durumlarda altta yatan diğer bir sebep olup olmadığını araştırması için doktora başvurmak gerektiğini söyledi.

“Az ve sık beslenin ve kâfi sıvı alın”

Dr. Güçlü, bulantı ve kusmayı önlemeye yönelik tahlilleri ise şöyle sıraladı:

“Az-fakat sık beslenme tekniğine geçiş; mide bulantısına yol açan ağır kokulardan uzak durmak; sabah bulantılarına mevsiminde karpuz, buzlu soğuk içecekler ve konut imali yoğurt; beyaz leblebi, tuzlu kraker, yağsız besinler ile beslenmek; zencefil, B6 vitamini (ay çekirdeği, antep fıstığı, kuru erik) ve tiamin’den (ay çekirdeği, Brüksel lahanası, kuşkonmaz) güçlü besinler tüketmek.”

Yemek ortalarında kâfi sıvı tüketimi ve istirahatin değerine vurgu yapan Dr. Güçlü, altta yatan bir sorun olmadığı tespit edildikten sonra, hayat üslubu ve beslenme değişiklikleri sonrasında şikayetlerin devamı durumunda hekim denetiminde hamileyken inançlı ilaç kullanımının da bulantı ve kusmaları önleyebileceğini lisana getirdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Abdullah Çibir – Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top