İLEV’ten 50 yılını dolduran gazetecilere onur plaketi

CEREN BALA TEKE

Ankara Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Mezunları Vakfı (İLEV), meslekte 50’nci yılını dolduran gazetecilere “Meslekte 50 Yıl Onur Plaketi” verdi. Merasimde konuşan İLEV Lideri Ali İnandım, “Törenimiz ustaların ustalara hürmet merasimine dönüşebilir, kıymetli ustalar biz mesleğimizi bugüne taşıdığınız için size vefa borcumuzu ödemekle yükümlüyüz” dedi.

Ankara Üniversitesi İrtibat Fakültesi Mezunları Vakfı (İLEV), mesleğinde 50 yılını dolduran gazetecilere “Meslekte 50 Yıl Onur Plaketi” verdi. Gazeteciler Cemiyeti’nin katkılarıyla bu yıl 20’ncisi düzenlenen ödül merasiminde gazetecilerin yanı sıra Ankara Üniversitesi bünyesindeki gazete, sinema, radyo ve reklamcılık atölyelerinde çalışan genç iletişimcilere de “Emek Ödülleri” verildi. Ankara Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Mahmut Tali Öngören Sinema Salonu’nda düzenlenen ödül merasimine, İLEV Lideri Ali İnandım, Ankara Üniversitesi İrtibat Fakültesi (İLEF) Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Keskin ve Gazeteciler Cemiyeti Lider Vekili Savaş Kıratlı katıldı.

Törende açılış konuşması yapan İLEV Lideri Ali İnandım, şöyle konuştu:

“Pandemi, enflasyon rahatsızlığı, tarihte gibisi varsa da bilmediğimiz 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş sarsıntısıyla başlayan zelzele fırtınası felaketlerini yaşadık. Bu süreç boyunca mesleğimiz açısından âlâ bir imtihan vermedik. Yeni algı yönlendirme prosedürlerinin derinliğine rağmen sığ içerik ve uygulamalarla kamu faydasından uzaklaşan kitle irtibat araçları toplumsal tahribatı çok yüksek birer nükleer bombaya dönüştü. Palavrayla gerçeğin doğruyla yanlışın ayrımları silikleşti. Salgından bu yana yamaçtan kopan kaya modülü üzereyiz. Her olumsuz gelişmeden sonra daha da hızlanarak aşağı düşüyor çiğnenmedik prensip kural bırakmıyoruz.

“ÇIRAKLAR DA KENDİ ÇIRAKLARINA İNSANLIĞINI YİTİRMEMİŞ BİR DÜNYA BIRAKMAK İÇİN UĞRAŞ EDECEK”

Usta çırak bağlantısı son 30 yıldır elimizden kayıp gidiyor. Törenimizin emeli bu ruhu anımsatıp, tekrar canlandırmak. Bugün konuğumuz olan ustalar, askeri darbeler, bitmeyen ekonomik ve siyasi krizlerle çalkalanan bir devri sırtlayıp bize devrettiler. Onlara vefa borcumuz her vakit bakidir. Yarının ustaları olacak çıraklar da kendi çıraklarına insanlığını yitirmemiş bir dünya bırakmak için uğraş edecek. Artlarında yüklerini hafifletmek için ustaları duracak. Yeni sistem büsbütün gençlerin yaşadığı ve bildiği bir sistem oluyor. Ustalar ve çıraklar yer değiştirecek üzere. Merasimimiz ustaların ustalara hürmet merasimine dönüşebilir, kıymetli ustalar biz mesleğimizi bugüne taşıdığınız için size vefa borcumuzu ödemekle yükümlüyüz.”

“MESLEKTE 50 YIL ONUR GÜNÜ AKTİFLİĞİ FAKÜLTEMİZ AÇISINDAN ÇOK DEĞERLİ VE DEĞERLİDİR”

Ankara Üniversitesi İrtibat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Keskin de şöyle konuştu:

“1965 yılında UNESCO ve Gazeteciler Cemiyeti’nin kararıyla Basın Yayın Yüksek Okulu (BYYO) ismiyle kurulan irtibat fakültesi Türkiye’de alanında üniversite seviyesinde dört yıllık eğitim veren birinci kurum olma özelliğini taşıyor. 1992’de BYYO irtibat fakültesine dönüştürülmüş bugün üç kısmıyla akademik çalışmalarına, eğitim ve öğretim hayatına devam ediyor. 2000 yılından bu yana düzenlediğimiz meslekte 50 Yıl Onur Günü aktifliği fakültemiz açısından çok değerli ve kıymetlidir. Mesleğimizi sevdirdiğiniz, tecrübelerinizden faydalanmamızı sağladığınız ve öncülük ettiğiniz için siz bedelli ustalarımıza teşekkür ediyoruz.”

“BASIN VE TABİR ÖZGÜRLÜĞÜNÜN GELİŞTİĞİ, ÖZGÜR BİR BAĞLANTI ORTAMINA ULAŞACAĞIMIZA İNANIYORUZ”

Ankara Üniversitesi Bağlantı Fakültesi kurucusu ve Gazeteciler Cemiyeti Lider Vekili Savaş ise şunları söyledi:

“İletişim Fakültesi’nin kurucularından biri ve 20 yıldır bu özel aktifliğin bir modülü olarak, sizlerle bir ortaya gelmekten onur duyuyoruz. Gazeteciler Cemiyeti dün olduğu üzere yarın da bu iş birliğini sürdürmeye devam edecektir. Basın özgürlüğünün ne kadar şiddetli bir devirden geçtiğini anlatmayacağım. Her şeye karşın Türkiye’de basın ve söz özgürlüğü kesinlikle sağlanacaktır. Buna inancım tam. O denli olmasa mesleğinde 50 yılını deviren usta gazetecilerin gözlerinde bu sevinci görebilir miydik? Bu özel günde burada olmak, bu kıvanca ortak olmak, genç gazetecilerin coşkusuna şahit olmak umudumuzu arttırmaktadır. Cumhuriyeti’n fabrika ayarlarına döneceğimize, demokrasinin ve insan haklarının, basın ve söz özgürlüğünün geliştiği, özgür bir irtibat ortamına ulaşacağımıza inanıyoruz.

“BÖLGEDEKİ GAZETECİLERE TAKVİYE OLMAYA ÇALIŞIYORUZ, ANKARA’DAKİ TESİSLERİMİZİ DEPREMZEDE AİLELERE AÇTIK”

Maalesef bu yıl hepinizin bildiği üzere büyük bir zelzeleyle sarsıldık. Cemiyet olarak 6 Şubat’tan bu yana biz de elimizden geldiğince çalışmalarımızın odağına sarsıntı bölgesini koyduk. Bölgedeki gazetecilere takviye olmaya çalışıyoruz, Ankara’daki tesislerimizi depremzede ailelere açtık. Tüm kurumlar, tüm ülke elinden geleni yapmaya çalıştı. Sarsıntının bir de dolaylı tesirleri oldu. Depremzede öğrencilerin eğitim hayatının etkilenmemesi için tedbirler alınması gerekirken, tüm üniversitelerde uzaktan eğitime geçme kararı alındı. Direkt sarsıntıdan etkilenmeyen öğrenciler bile bu dolaylı sonuçtan maalesef olumsuz etkilendi. Üniversiteler çok kıymetli kültürel ve bilimsel paylaşım ortamlarıdır. Tam vakitli uzaktan eğitim bu paylaşımı ortadan kaldırdığı üzere bilimsel üretimi de eğitimin niteliğini de düşürmektedir. Ne bu tıp kapatma olayları ne pandemi ne zelzele ne de demokrasi dışı uygulamalar daima birlikte umut beslememize pürüz olamayacaktır.”

“GAZETECİLER CEMİYETİ BU OKULUN KURULUŞUNDA KIYMETLİ BİR MİSYON ÜSTLENMİŞTİ”

Ankara Üniversitesi İrtibat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Albülrezak Altun, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ustalarımızı öğrencilerimizle tanıştırmaktan ötürü büyük bir onur duyuyoruz. Burası Türkiye’de dört yıllık bağlantı eğitimi veren birinci kurum. İki sene sonra 60’ıncı yılımızı dolduracağız. Başlangıcından bu yana bu aktifliği Gazeteciler Cemiyeti ile berber gerçekleştiriyoruz. Zira Gazeteciler Cemiyeti bu okulun kuruluşunda değerli bir misyon üstlenmişti, okulun bugünlere gelmesinde de her vakit takviye gösterdi.”

“Meslekte 50 Yıl Onur Plaketi” alan isimler şu formda:

Ali Üçtepe, Barbaros Öner, Bülent Coşkun Kartal, Cengiz Karakaşoğlu, Çetin Çiğdem, Demet Kayıran, Nadir Yoldar, Nadir Ertekin, Fatih Arslan, Fahri Tanır, Gürbüz Salman, Hüseyin Akça, Hüseyin Taşkın, İsmail Çoruh, İsmail Yücel Turan, Kandemir Alpan, Kahraman Kırcalı, Kadir Sabuncuoğlu, Mahmut Köse, Mazhar Aksiyon Şimşek, Mehmet Bülent Esmer, Mehmet Yaman, Nazif Arda, Nejat Toprak, Necdet Şimşek, Nurettin Şafak, Onur Hacı Bekir Sani, Sevim Babayiğit, Sermet İpekçioğlu, Sebahattin Alpdoğan, Taner Dedeoğlu, Talat Uzunyaylalı, Teoman Ergün, Turgut Koloğlugil, Yakup Söğüt, Yılmaz Çamdalı, Yusuf Turan, Zekai Durmuş.

Tören sonrası; Gazeteciler Cemiyeti Lokali’nde resepsiyon düzenlendi.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top