Pazarlıkta son düzlüğe girildi! Kamu çalışanın artırımı için masada 2 farklı sayı var

Kara yolları, demir yolları, vilayet özel yönetimleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, Ulusal Eğitim ve Ulusal Savunma bakanlıkları, hastaneler ve üniversitelerin de ortalarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 binden fazla emekçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor. Bu kapsamda Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü’nün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne kadar imzalanması bekleniyor.

“NİHAİ KARARI SENDİKALARIMIZLA ÇIKARTACAĞIZ”

Pazarlıkta son etaba gelinirken Bakan Alim’den mevzu hakkında bir açıklama geldi. Bakan Alım, “Bir oransal artış yapacağız. Taban fiyatlı olan personellerin 12 bin yahut 12 bin 500’e çekilmesi. Onların talep ettiği bir sayı var. Toplu mukaveleleri Kamu Patron Sendikaları yapıyor. Ben orada devletin temsilcisiyim. En son kararı sendikalarımızla oturup çıkartacağız.” dedi.

“TEMMUZ ARTIRIMINI REFAH HİSSESİYLE BİRLİKTE ELE ALACAĞIZ”

Bakan Alım kelamlarını şöyle sürdürdü: “Kamuda çalışanlarımızın alacağı fiyat düzeyleri değerli zira kamu bölümü işçileri özel dala de öncülük ediyorlar. Kamu çalışanları yani memurlar bundan olumsuz etkilenmiyor. Biz refah hissesiyle birlikte yüzde 30 kamu çalışanlarına artırım yaptık. Artık Temmuz’da onların artırımları var. Bunu yine refah hissesiyle birlikte ele alacağız. Memurların çalışmaları diğer, toplumsal kaideleri öbür. Memurların günlük fiyatlarına yansıyan çeşitli kalemler var.”

TÜRK-İŞ: BİZ 15 BİN TL TEKLİF ETTİK

TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay ise geçtiğimiz gün 2023 Yılı Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü’ne ait açıklamada bulundu. Atalay, “Biz 15 bin TL teklif ettik, onlar 12 bin TL. Seçimden evvel bitirmek istiyoruz lakin istediğimiz formda bitsin istiyoruz. İstek etmediğimiz bir sayı olursa biz bu işin içinde olamayız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top