UMKE Atak Arama Kurtarma Grubu TEKNOFEST 2023’te tanıtıldı

UMKE Atak Arama Kurtarma Takımı birinci sefer TEKNOFEST 2023’te tanıtıldı. Grubun 16 bin istekli sıhhat çalışanından oluştuğunu söyleyen Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Uzun vakittir arama kurtarmayı da yapan bir yapı oluşsun diye düşünüyorduk. Son sarsıntı felaketinden sonra UMKE Atak olarak isimlendirdik. Yani UMKE, şemsiyesi altında Atak Arama Kurtarma grubu olarak bundan bu türlü organize olacak. Bunun için yüklü olarak istekli sıhhat çalışanlarımızdan oluşuyor. Tıbbi medikal bilgiyle donanmış arama kurtarmayı da yapan bir istekli yapısı olacak” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TEKNOFEST alanında UMKE Atak Arama Kurtarma takımının standını ziyaret etti. Bakan Koca, burada birinci kere tanıtılan UMKE Atak Arama Kurtarma Grubu hakkında bilgiler verdi. Atak Arama Kurtarma grubunun çoğunluğunu istekli sıhhat çalışanları oluşturuyor. 16 bin sıhhat çalışanının istekli olarak takım içerisinde yer aldığı öğrenildi. İstanbul UMKE sorumlusu Selim Altınarık, Atak Arama Kurtarma ekipmanları hakkında bilgi verdi.

“TIBBİ MEDİKAL BİLGİYLE DONANMIŞ ARAMA KURTARMAYI DA YAPAN BİR İSTEKLİ YAPISI OLACAK”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Biliyorsunuz ulusal medikal kurtarma takımımız büsbütün gönüllülerden oluşuyor. 16 bin sıhhat çalışanının bulunduğu gönüller ordusu yüklü afet devirlerinde bilhassa daha çok medikal yardım hedefli kurulan bir yapı. Genelde afetlerde zelzele ve gibisi ki son devir yaşadığımız 11 vilayette Kahramanmaraş merkezli zelzele felaketinde de enkaz grubu genelde biliyorsunuz afetlerde en erken alana inen takımımız. Daha çok medikal yardım takviyesi sağlayan bir yapı. Fakat vatandaşımız arama kurtarma grubu olarak da gördüğünü biliyoruz. Uzun vakittir arama kurtarmayı da yapan bir yapı oluşsun diye düşünüyorduk. Son sarsıntı felaketinden sonra UMKE Atak olarak isimlendirdik. Yani UMKE, şemsiyesi altında Atak Arama Kurtarma takımı olarak bundan bu türlü organize olacak. Bunun için yüklü olarak istekli sıhhat çalışanlarımızdan oluşuyor. Tıbbi medikal bilgiyle donanmış arama kurtarmayı da yapan bir istekli yapısı olacak. Bu yapı merkezi eğitim devamında sertifikalandırılarak güçlü bir yapı oluşsun istiyoruz. Hem arama kurtarmayı ki bunu yapan medikal grup, tıbbi donanımı olan bir takım. Hem de medikal dayanağı erken periyotta sağlayan milletlerarası da boyutu olan ve bu manada akredite edilecek olan bir yapı kurduk” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top