MİT’in nefes kesen DEAŞ operasyonu dünya basınında! İşte kelamda önderin öldürüldüğü mesken

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam katıldığı canlı yayında gündeme ait değerli açıklamalarda bulundu. Erdoğan ayrıyeten, MİT’in DEAŞ terör örgütüne vurduğu darbeyi duyurdu.

“DEAŞ’IN KELAMDA ÖNDERİ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörle uğraş büyük ve güçlü Türkiye vatandaşları için gurur kaynağıdır. Terör örgütlerini sindirdik. Bu gayret Avrupa’nın güvenliğine de katkı sağlıyor lakin bunun farkında değiller. PKK/PYD ile sonuç alıcı çaba eden tek ülke biziz NATO içerisinde. MİT, DEAŞ’ın kelamda önderi Ebu Hüseyin el- Kureyşi’yi uzun müddettir takip ediyordu. Bu şahıs dün Suriye’de etkisiz hale getirildi.” tabirlerini kullandı.

DÜNYA BASININDA MANŞET OLDU

Bu açıklama dünya basınında büyük yankı uyandırdı. Suriye’nin kuzeyinde misyon yapan ve operasyonun art planını haberleştiren AFP muhabiri, Türkiye’nin desteklediği Türk istihbarat casuslarının ve mahallî askeri polisin Cumartesi günü Afrin’in kuzeybatı bölgesindeki Cinderes’te bir bölgeyi ablukaya aldığını belirtti. Mahalle sakinleri AFP’ye, operasyonun maksadının okul olarak kullanılan terk edilmiş bir çiftlik olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE TÜM BÖLGEYİ DENETİM EDİYOR”

France 24 bu gelişmeyi “Erdoğan, DEAŞ önderi olduğundan şüphelenilen Al Quarashi’nin Suriye’de etkisiz hale getirildiğini söyledi” başlığı ile okurlarına sundu. CNN International kelamda başkanın bir selefinin Ekim ayında öldürülmesinin akabinde misyona geldiği bilgisini paylaştı.

“Erdoğan, Türkiye’nin DEAŞ önderini öldürdüğünü açıkladı” başlığını atan Al Jazeera, haberinde Erdoğan’ın açıklamalarına geniş yer verdi. MİT’in imza attığı operasyona geniş yer veren ABD merkezli CBC News ise Türkiye’nin Suriye’deki pozisyonu için şu değerlendirmede bulundu; “Türkiye, 2020’den beri Suriye’nin kuzeyine asker konuşlandırdı ve tüm bölgeleri denetim ediyor.” Yunan In.gr “Türk istihbaratı DEAŞ başkanını etkisiz hale getirdi” başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

İLK FOTOĞRAF

Öte yandan operasyonun gerçekleştirildiği meskenden de birinci manzaralar geldi. Kureyşi’nin etkisiz hale getirildiği konutun görselleri, dünya basınında da yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top