Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık: Bu ay 2 milyar 449 milyon TL konutta bakım yardımı hesaplara yatırılıyor

AİLE ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma muhtaçlığı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik dayanak sağlamak hedefiyle bu ay toplam 2 milyar 449 milyon TL konutta bakım yardımını hesaplara yatırmaya başladıklarını açıkladı.

Bakan Derya Yanık, aileleri yanında kalan engellilere gündüz bakım hizmeti, meskende bakım yardımı üzere hizmet modelleriyle dayanak olduklarını belirterek, engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri kanısıyla 2006 yılında başlatılan Konutta Bakım Yardımı ile bakıma muhtaçlık duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşların desteklendiğini hatırlattı.

Bakan Yanık, 2023 yılı Ocak-Temmuz devri için Konutta Bakım Yardımı’nın 3 bin 336 TL’den 4 bin 336 TL’ye çıkarıldığını belirterek, “Bakıma muhtaçlığı olan engelli vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 2 milyar 449 milyon TL Konutta Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladık. Bu ay 569 bin vatandaşımız Meskende Bakım Yardımı’ndan yararlanıyor. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza güzel olmasını dilerim” dedi.Bakanlık olarak engelli bireylerin eğitim, sıhhat, güvenlik, istihdam üzere temel haklarına tam olarak ulaşmaları için hak temelli bir bakış açısıyla siyasetler geliştirdiklerini vurgulayan Bakan Yanık, şunları kaydetti: “İçerisinde bulunduğumuz Engelliler Haftası’nda bir defa daha lisana getirelim ki, bizler bakanlık olarak engelli vatandaşlarımızın karşılaştıkları sıkıntıları tahlile kavuşturmak için tüm çabamızla çalışmaya devam edeceğiz. Hedefimiz evvel kalplerdeki mahzurları kaldırarak tüm vatandaşlarımızın birlikte ahenk içerisinde karşılıklı hürmet ve sevgi ortamında yaşayabildiği bir Türkiye‘nin inşasıdır. Bu çerçevede engellilik alanındaki Türkiye Yüzyılı vizyonumuz ile hiç kimseyi artta bırakmayan toplum vizyonu ile hareket ederek, engelli bireylerin kendi toplumsal etraflarında, ayrımcılığa uğramaksızın toplumsal ömrün her alanına etkin ve bağımsız bir biçimde iştiraklerini sağlayacağız.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top