Yeni periyodun birinci MGK toplantısı bugün yapılacak: Hudut güvenliği ve NATO ele alınacak

Türkiye yeni bir periyoda girdi.

28 Mayıs seçiminde ulusal irade bir kere daha Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçti.

Açık orta farkla 17’nci zaferini ilan eden Erdoğan, sürat kesmeden çalışmalara başladı.

Öyle ki birinci iş kabineyi yenilemek oldu.

Yapılan misyon teslim ve yemin merasimlerinin akabinde Türkiye Yüzyılı için harekete geçildi.

MGK’nın yeni üyeleriyle birinci toplantı

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde yeni kabine üyeleriyle toplantı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ise Ulusal Güvenlik Heyeti (MGK) yeni üyeleriyle birinci sefer bir ortaya gelecek.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı, tıpkı vakitte yeni kabinenin birinci MGK toplantısı olacak.

Erdoğan başkanlığındaki MGK toplantısına, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ulusal Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Lideri Orgeneral Musa Avsever ile kuvvet kumandanları katılacak.

Daha evvel Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Lideri sıfatıyla katılan Hakan Fidan Dışişleri Bakanı, Genelkurmay Lideri sıfatıyla bulunan Yaşar Güler Ulusal Savunma Bakanı, İbrahim Kalın ise MİT Lideri olarak toplantıda yer alacak.

Terör operasyonlarında atılacak adımlar gündemde

Kritik başlıkların görüşüleceği toplantıda, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde yürütülen terörle uğraş operasyonları başta olmak üzere, stratejik, bölgesel ve ulusal güvenlik hususları masaya yatırılacak.

Sınır güvenliği kapsamında yürütülen faaliyetlerin de toplantıda ele alınacak kıymetli başlıklar ortasında yer alması, PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen operasyonların toplantıda görüşülmesi planlanıyor.

Tahıl koridorunun takibi konuşulacak

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı ile ilgili gelişmeler başta olmak üzere, Türkiye’nin barış için yürüttüğü çalışmalar, arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleri ile insani yardım ve kalıcı ateşkes bahislerinin da görüşülmesi bekleniyor.

Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin de değerlendirileceği toplantıda, Türkiye ve KKTC’nin, Doğu Akdeniz’de milletlerarası hukuktan kaynaklanan haklarının korunmasına yönelik çalışmaların görüşülmesi öngörülüyor.

İsveç’in NATO üyeliği ele alınacak

Son periyotta İsveç’ten Türkiye’ye yönelik provokatif hareketlerin akabinde İsveç’in NATO üyeliği başvurusu kapsamında gelinen son durumun da toplantıda ele alınması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top