ABD’de eğitimde geride kaldı

AA

“Amerika’nın Güvenliğini Tekrar Yapılandırmak” isimli 26 sayfalık bir raporla, ülkedeki eğitim sistemi ele alındı.

Colorado’da devam eden Aspen Güvenlik Forumu kapsamında Aspen Strateji Kümesi tarafından hazırlanan raporda, ABD’nin, hedefine uygun olmayan bir eğitim sistemiyle global teknolojik rekabete girdiği belirtildi.

“Çin’le tıpkı süratte değiliz”

Raporda, “Bu sistem öğrencilerimizi gereğince hazırlamıyor. Birinci ve yüksek tahsilde bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimi alanında artık öteki ülkelerle, bilhassa Çin’le tıpkı süratte değiliz.” sözlerine yer verildi.

‘Ekosistem güçlendirilmeli’

ABD’nin inovasyon liderliğini sürdürmesi için yarının işgücünü eğitebilecek bir eğitim sistemine yönelik yenilenmiş bir taahhüde gereksinimi olduğu kaydedilen raporda, teknolojik üstünlüğü garanti altına almak için birinci ve yüksek öğretim ekosistemini güçlendirmek gerektiğine vurgu yapıldı.

“Başarısız olan eğitim sistemimiz…”

Raporda, eğitimi bir öncelik olarak teşvik etmek için ulusal güvenlik topluluğundan yararlanılması tavsiye edilerek, “Başarısız olan eğitim sistemimizde gerçek bir değişiklik yapmak ve eğitime bir ulusal güvenlik önceliği olarak tartı vermek için ABD’nin ulusal güvenlik topluluğuna gereksinimi var.” denildi.

‘Ar-ge’ önerisi

Ülkedeki Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’ndan faydalanılması önerisi yapılan raporda, bu çerçevede eğitim masraflarının fonlanması, bu alanda Araştırma ve Geliştirme çalışmalarına (Ar-ge) yatırım yapılması önerildi.

“Geleceğimiz buna bağlı”

Raporda, “Eğitim sistemimizin berbata gitmesini, öğrencilerimizin başarısız olmasını ve ulusumuzun teknolojik yeteneklerinin zayıflamasını izlemeye devam edemeyiz. Bugün alacağımız kararların gelecek yıllar üzerinde tesirleri olacaktır. Eğitim sistemimizi güçlendirmeli ve öğrencilerimizi global teknolojik rekabetin gerçeklerine hazırlamalıyız. Geleceğimiz buna bağlı.” tabirleri paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top