İBB ile DİSK ortasında toplu iş kontratı: Haftalık çalışma saati 45’ten 40’a düşürülecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Devrimci Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ortasında, 12 Eylül 1980 darbesinden 42 yıl sonra birinci sefer toplu iş mukavelesi imzalandı. Eyüpsultan’daki İSKİ Genel Müdürlük binasında düzenlenen tarihi toplu iş mukavelesine, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve DİSK Genel Lideri Dilek Çerkezoğlu imza attı.

HAFTALIK ÇALIŞMA MÜHLETİ 40 SAATE İNİYOR

İmamoğlu, “İBB kümesinde çalışan 90 bini aşkın çalışanımızın içinde bulunduğu bu ülke durumunun dışında kalmasının mümkün olmadığını bilen bir yöneticiyim. Yani onlar da bu atmosferden en üst düzeyde etkilenmektedirler. Bu manada sizlerin, siz değerli hanımefendilerin, beyefendilerin hem çalışma kurallarını hem de ekonomik durumlarını güzelleştirmek için ağır bir mesai harcadığınızı bilmenizi isterim. Bütün zorluklara karşın, ülkemizdeki bu zorlukların kamu kurumlarından olan belediyeleri en başta gelir-gider istikrarı açısından çok külfetli şartlara sürüklemesine karşın, bugün Boğaziçi İdare A.Ş. ve İstanbul Ulaşım A.Ş.’nin yaklaşık 6 bin 100 çalışanı için toplu iş kontratını imzalayacak olmaktan da çok keyif duyduğumu belirtiyorum. Ekonomik kalemlerde varılan muahedenin yanında, çalışma koşullarına ve toplumsal hayata dair de birtakım kazanımları eklediğimizi tabir etmek isterim. Bunlardan en kıymetlisi; dünyadaki insani standartlara ahenk sağlamak açısından, kozmik uygulamalar hangi standartlarda ise onlara erişmek ismine pahalı gördüğümüz, haftalık çalışma müddetinin 45 saatten 40 saate indirilmesi de mevcut” dedi.

“TÜM ÇALIŞANLARIMIZA UYGULAMA SÜRECİNE GİRDİK”

Gerekli teknik ve adaptasyon çalışmalarını dikkate alarak, geçiş tarihini 1 Mart 2024 olarak belirledik” diyen İmamoğlu, “Bu çalışma standardını, ilgili başka sendikalarımızla da istişare ederek tüm çalışanlarımıza uygulamak sürecine de girmiş bulunuyoruz. İstanbul başta olmak üzere, tüm ülkede, misal şartlarda çalışan tüm takımlı yahut şirket belediye çalışanlarının da bu standartlara sahip olması gereklidir. Hizmet-İş Sendikamızla da görüşmeleri süren İSPER, İSTAÇ, İSYÖN ve Ağaç A.Ş. toplu iş kontratlarıyla ilgili de karşılıklı olumlu tavrımız ile sona geldiğimizi arkadaşlarımızdan takip ediyorum” bilgilerini paylaştı.

“ÇOK KUTSAL BİR MİSYONUN İÇİNDESİNİZ”

Çalışanların maddi ve toplumsal şartlarının artmasının kıymetine dikkat çeken İmamoğlu, “İnanıyorum ki siz de işinize, emeğinize çok ihtimamlı davranacaksınız. Sizler, bence çok kutsal bir vazifenin içindesiniz. 16 milyon insanımıza, hatta faal yaşayanı 20 milyon olan dünyanın en kıymetli üç, beş kentinden birisi olan, bize nazaran dünyanın en hoş kenti olan İstanbul’a hizmet etmenin, bence birebir vakitte ihtimamını ve gururunu yaşamalısınız. Bu bağlamda, nasıl ki ben halkın seçtiği bir insan olarak vazifemi yaparken her işime inanınız titreyerek davranıyorsam siz de emeğinize eminim ki o denli davranıyorsunuz. Yaptığınız işi tüm benliğinizle ve marifetinizle, maharetinizle yapmaya çaba ediyorsunuz. Lütfen buna devam edin” formunda konuştu.

“HATALARIMIZ VARSA DÜZELTECEĞİZ”

“Karşılıklı empati duygusu içinde, birbirini anlayan, hisseden ve sevgi, hürmet çerçevesinde 20 milyonluk İstanbul’a hizmet eden büyük bir grup olmalıyız” diyen İmamoğlu, “Milletimize mahcup olmamalıyız. Evvel birbirimize mahcup olmayacağız, sonra 20 milyon insanımıza mahcup olamayacağız. Bu hisle bu imzayı atıyoruz. Ben de İstanbul’a hizmet ederken, açık ve net söyleyeyim, sırtımın sağlam olduğunu, arkamın sağlam olduğunu biliyorum. 90 bin çalışanımızla, insanlarımıza en hoş hizmetleri verdiğimize inanıyorum. Yanılgılarımız varsa, düzelteceğiz. Eksiklerimiz varsa, tamamlayacağız ve inşallah 5 yılın sonunda halkımızın huzuruna çıktığımızda, göğsümüzü gere gere, alnı açık, başı dik bir halde insanlarımıza, sizlerin de lisanıyla, güler yüzüyle hizmetlerimizi anlatıyor olacağız. Yolumuz açık olsun” tabirlerini kullandı.

“ÇOK HEYECANLIYIZ”

DİSK Genel Lideri Çerkezoğlu da yaptığı konuşmada, “Bizim DİSK olarak belediyelerdeki örgütlülüğümüz ve varlığımız, birebir vakitte bu ülkenin geleceğine dair, demokrasi gayretine dair bir çaba yoldaşlığıdır da birebir vakitte. O yüzden çok değerli, o yüzden çok heyecanlıyız ve böylesi bir süreçte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde toplu iş kontratının böylesi hoş bir tabloyla sonuçlanmasında emeği geçen, başta Büyükşehir Belediye Liderimiz, bütün bürokratlar, bütün grubu, şirketimizin Genel Müdürü ve sendikamızın Genel Lideri ve bütün yönetici arkadaşlarım olmak üzere ve bu kontrata emeğiyle kendi varlığını ortaya koyan tüm personel arkadaşlarıma, çaba yoldaşlarıma DİSK ismine bir kere daha çok teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top