Bakan Fidan: 983 vatandaşımızın ve yakınlarının Gazze’den tahliyesi için temaslarımız sürüyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde Dışişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlarının 2024 yılı bütçesinin sunumunu yaptı. Burada Gazze‘deki Türklerin tahliyesine ait de konuşan Bakan Fidan, bölgede kaç Türk olduğunu açıkladı. Bu vakte kadar Gazze‘den 170 vatandaşın ve yakınlarının tahliye edildiğini belirten Fidan, 983 vatandaşımızın ve yakınlarının tahliyesi için temasların sürdürüldüğünü belirtti.

“11 UÇAK DOLUSU İNSANİ YARDIM GÖNDERDİK”

Gazze‘ye yardımların gönderilmesi mesken yerlerine ulaşması için azami çaba gösterildiğinin altını çizen Bakan Fidan, “Şimdiye kadar 11 uçak dolusu insani yardım gerecini Gazze‘ye ulaştırmak üzere Mısır’a göndermiş bulunuyoruz. Sahra Hastaneleri, tıbbi ekipman, ilaç ve öteki yardım materyalleriyle dolu büyük bir gemimiz de Mısır’a ulaşmıştır. Gazze Türk Filistin Hastanesi’ndeki hastalar başta olmak üzere yaralıların tedavisine yönelik ağır temaslarımız var. Gazze’den çıkışlarını sağladığımız 27 hasta ve 12 refakatçi Ankara’ya getirilmiş, 61 hasta ve 49 refakatçi ise dün akşam Mısır’a geçirilmiştir.” dedi.

“TAHLİYELER İÇİN TEMASLARIMIZ SÜRÜYOR”

Gazze’deki Türklerin tahliyesine ait de konuşan Bakan Fidan, “Bugüne kadar 170 vatandaşımız ve yakınlarının Gazze’den çıkışı sağlanmıştır. Bugün ve önümüzdeki günlerde de çıkışlara devam edilecek. Gazze’de bir sahra hastanesinin faaliyete geçmesine yönelik çalışmalarımız da süratle devam etmektedir. Bunun yanı sıra 983 vatandaşımızın ve aile yakınlarının Gazze’den Refah Hudut Kapısından tahliyesi için İsrail ve Mısır makamlarıyla temaslarımız sürüyor” diye konuştu.

“İNSALIK DIŞI AKINLARIN DEVAM ETMESİ UTANÇ VERİCİ”

Gazze’de iki devletli bir tahlil doğrultusunda kalıcı bir barışın sağlanması konusunda teşebbüslerin ağırlaştırıldığını vurgulayan Fidan, “Bölgesel sahiplenme ve garantörlük sisteminin tesisini öne çıkarmaktayız. Filistin probleminin kökeninde yatan derin tarihi adaletsizlikler, hukuksuzluklar telafi edilmeden bölgedeki şiddet sarmalının kırılması mümkün değildir. Gazze’deki yasadışı kuşatmanın, insanlık dışı akınların hala devam etmesi utanç vericidir. Daha da vahim olan ise İsrail üzerinde nüfuz sahibi batılı ülkelerin Gazze’deki vahşet karşısında sessizliğe bürünmeleri ve İsrail’e kayıtsız kuralsız dayanak vermeleridir. Bu durum diğer krizlerin kapısını da aralayabilecek, öngörülemez ittifaklara yol açacaktır” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top