Binyamin Netanyahu’dan ‘Gazze’ye akınların devam edeceği’ iletisi

AA

İsrail ile ortasındaki çatışmalara 4 gün “insani ara” verilmesine ait uzlaşma, 24 Kasım’da saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girmişti.

Bu kapsamda 4 gün boyunca Gazze’deki 51 İsrailli ve İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli esir karşılıklı hür bırakılmıştı.

Varılan mutabakat kapsamında “insani ara” ve esir takası 2 gün daha uzatılmıştı. Bu çerçevede salı günü de 10 İsrailli ve 30 Filistinli esir özgür kalmıştı.

Serbest bırakılan esirleri hatırlattı

İsrail Basın Ofisi’nden yayımlanan imajlı bildiride Netanyahu, Hamas ile varılan mutabakat kapsamında çok sayıda İsrailli esirin hür bırakıldığını hatırlattı.

Saldırılar devam edecek dedi

Gazze Şeridi’ndeki insani ortanın son gününe girilirken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, insani ortanın sona ermesinin akabinde Gazze Şeridi’ne yönelik atakların devam edeceğini açıkladı.

Netanyahu, “Savaşın başından itibaren üç amaç belirledim. Hamas’ın ortadan kaldırılması, kaçırılanların geri getirilmesi ve Gazze’nin bir daha asla İsrail için bir tehdit oluşturmaması. Bu üç maksat hala geçerliliğini korumaktadır.” dedi.

“İsrail savaşa geri dönecek mi? Benim yanıtım net bir biçimde evet”

Netanyahu açıklamasının devamında şunları kaydetti:

Geçtiğimiz hafta çok büyük bir muvaffakiyete imza attık. Düzinelerce kaçırılmış insanımızın geri dönmesini sağladık. Bir hafta evvel hayal üzere gelebilirdi fakat bunu başardık. Lakin son birkaç gündür bir soru duyuyorum. Rehinelerimizi geri alma evresi bittikten sonra İsrail savaşa geri dönecek mi? Benim karşılığım net bir halde evet.

Gazze Şeridi’ne yönelik akınların devam edeceğini vurgulayan Netanyahu, “Bu benim siyasetim, tüm kabine bunun gerisinde duruyor, tüm hükümet bunun gerisinde duruyor, askerler bunun ardında duruyor, halk bunun ardında duruyor, yapacağımız şey tam olarak bu” dedi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top