Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze’de 70’i aşkın medya mensubu öldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da ‘Birlikte Gelişmek: Sorumluluklar, Hareketler ve Çözümler’ temasıyla gerçekleştirilen ‘TRT World Forum 2023’ programına katıldı.

Burada konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyadaki savaşlara değindi.

7 Ekim’den bu yana tüm şiddetiyle devam eden İsrail-Filistin savaşındaki duruma değinen Erdoğan, bölgede öldürülen gazetecileri de unutmadı.

“Dünyanın o meşhur basın yayın organları nerede?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu tabirleri kullandı:

“Gazze’deki katliamlar bize adaletli ve vicdanlı basının da değerini anlatmıştır. İsrail Gazze’de yalnızca bayan ve çocukları değil, basın mensuplarını öldürmüş ve öldürmeye devam ediyor. İsrail akınlarında hayatını kaybeden gazeteci sayısı 70’den fazladır. Dünyanın o meşhur basın yayın organları nerede? Amerika’nın, İngiltere’nin, Fransa’nın, Almanya’nın o meşhur gazeteleri nerede? Niçin sesleri çıkmıyor?

Uluslararası basın kuruluşlarının bu tabloyu kabullenmesi daha vahimidir. Her gün bir gazeteci katlediliyor lakin bize basın özgürlüğünden dem vuran kurumların hiçbirinin gıkı dahi çıkmıyor.

“Türkiye elini taşın altına koymaya hazırdır”

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu biçimde:

“Bölgemiz barış ve istikrar iklimine tekrar kavuşacaktır”

Komşularımızı içine düştükleri kaybet-kaybet denkleminden çıkarmayı komşuluk hukukumuzun gereği görüyoruz. Bölgemiz barış ve istikrar iklimine inşallah yine kavuşacaktır. Kalemini ve ekranını global güçlere kiralamayan özgür basın demokrasiler açısından yeri doldurulamaz bir gereksinimdir. Güdümlü basın ise halkın haber alma hakkı yanında, demokrasi için de açık bir tehdit oluşturur. Ülke olarak 70 yılı aşan çok partili demokrasi gayretimizde bu hakikati tüm boyutlarıyla pek çok sefer deneyim ettik. Manşetlerini vesayetçilerin attığı güdümlü medya nizamı, özellikle 2002 öncesinde Türkiye’nin acı bir gerçeğiydi. Bu güç periyotlarda her türlü tehdide karşın ulusal iradenin yanında duran bahadır basın kuruluşları ve medya mensupları da vardı. Biz de bu gözü pek kalemleri hep şükranlar yadediyoruz, yadedeceğiz.

“Bugünlere manşetlerle çarpışa çarpışa geldik”

Türk demokrasisi ne vakit riske girse çabucak vesayetçilerin tetikçiliğine soyunan postallı medya mensuplarını da asla unutmayacağız. Kalemini, köşesini, ekranını güç odaklarının buyruğuna verenlerin ataklarına İBB Başkanlığımızdan itibaren biz de tekraren maruz kaldık. “Muhtar bile olamaz” manşetinden, “411 el kaosa kalktı” provokasyonuna kadar kaç medya operasyonunun gayesi haline getirildik. Bugünlere manşetlerle çarpışa çarpışa geldik.

“Bir kameramız sarfiyat bin kameramız gelir”

Gazze’deki katliamlar bize adaletli ve vicdanlı basının da değerini anlatmıştır. İsrail Gazze’de yalnızca bayan ve çocukları değil, basın mensuplarını öldürmüş ve öldürmeye devam ediyor. İsrail taarruzlarında hayatını kaybeden gazeteci sayısı 70’den fazladır. Milletlerarası basın kuruluşlarının bu tabloyu kabullenmesi daha vahimidir. Her gün bir gazeteci katlediliyor lakin bize basın özgürlüğünden dem vuran kurumların hiçbirinin gıkı dahi çıkmıyor. Aslolan mazlum ve mağdurların feryatlarını bugün duyurabilmektir.

TRT’mizi AA’mızı ve öteki basın kuruluşlarımızı canı gönülden tebrik ediyorum. İsrail’in palavralarla örülü propaganda makinesine karşı yürütülen dezenformasyonla çaba eforlarını takdirle karşılıyorum. AA’dan şehidimiz var. Şurada gazi, yaralı kameramız var. Bir kameramız sarfiyat bin kameramız gelir. Bütün sıkıntı palavraları aydınlığa çıkarmak ve tüm insanlığa bunları duyurmaktır. Gazzelilerin direniş azmini kıramayan İsrail, medyadaki propaganda savaşını da kaybetmektedir.

“Netanyahu ve onun yardakçıları da yargılanacak”

Bunlar hatalıdır, teröristtir ve Lahey Adalet Divanı’nda mutlaka yargılanacaklardır. Biz bu işin takipçisiyiz. Miloseviç nasıl yargılandıysa inanıyorum ki Netanyahu ve onun yardakçıları da birebir formda yargılanacak ve mahkum olacaklardır.

(Slobodan Miloseviç; Hırvatistan, Bosna ve Kosova’da işlenen kabahatleri nedeniyle yargılandı.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top