8. yargı paketinden detaylar! 105 unsur değişiyor: İsimli para cezaları, kontrollü hürlük…

tarafından düzenlenen 8. paketinde sona gelindi.

67 unsurluk yargı paketindeki ayrıntılar belirli oldu.

Yeni paket kapsamında 22 kanunda 105 hususta değişiklik yapıldı.

Konuya ait geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Reform değil de paket. 67 unsurluk. İçinde pek çok şey var. Farklı hususlar var. Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği şeyler var. Bayanın soyadından tut da…” sözlerini kullandı.

Hürriyet Gazetesi’nden Ebru Karatosun’un transferine nazaran; bir gün karşılığı isimli para cezasının alt ve üst sonu yükseltilecek.

İşte paketten detaylar…

Adli para cezaları

Adli para cezasının alt sonu 20 liradan 100 liraya, üst sonu 100 liradan 500 liraya çıkarılacak.

Öte yandan mahkemelerce direkt verilen isimli para cezalarında mutlaklık hududu 3 bin TL’den 15 bin TL’ye yükseltilecek.

Başvurular Tazminat Komitesi’ne yapılacak

Anayasa Mahkemesi’nin iş yükü dikkate alınarak Tazminat Komisyonu’na yeni misyonlar verilecek. Bu kapsamda manevi tazminat talepleri Anayasa Mahkemesi’ne değil Tazminat Komisyonu’na gelecek.

Yapılacak olan düzenlemeler ise 1 Nisan 2024 yılından sonrası verilen kararlar için geçerli sayılacak.

Ceza almayan kalmayacak

Bir yenilik de kontrollü özgürlük kriterlerine yapıldı. Buna nazaran her mahkuma 1 yıl uygulamak yerine verilen cezayla orantılı olarak uygulanacak. Böylelikle, hükümlü cezasının en az yüzde 40’ını ceza infaz kurumunda geçirecek.

1 ay ceza alan kişi, 12 gün ceza infaz kurumunda kalacak. Düzenleme ile az ceza alan mahkumlar de ceza infaz kurumuna gireceği için cezasızlık algısı ortadan kalkmış olacak.

Denetimli özgürlük müddeti de 3 yılı aşmayacak.

Türk Uygar Kanunu’nda yenilik

AYM’nin iptal kararı sonrası, Türk Uygar Kanunu’nda bayanlara erkeğin soyadını alma zorunluluğunu kapsayan husus düzenlenecek.

Anneye, baba ile çocuk ortasındaki soybağının reddi davası açma imkanı sunulacak.

Uzlaşma görüşmeleri

Mesleğinde 20 yıl kıdeme sahip olan hukukçulara imtihansız olarak arabulucu olma imkanı verilecek. Uzlaşma sırasında tespit edilmeyen ya da uzlaşma sonrası yaşanan ziyanlara ait de tazminat davası açılabilecek.

Koşullu salıverme şartı

Hakkında ikinci kere tekerrür mahkumları uygulanan bireyler, mahkum oldukları periyodik mahpus cezasının dörtte üçünü infaz kurumunda yeterli halli olarak geçirmeleri halinde şartlı salıverilmeden yararlanabilecek.

Hakaret suçu

İtiraz, istinaf ve pak kanun yollarına müracaat mühletleri 7 günden 2 haftaya çıkarılacak. Hakaret kabahatinin sesli, yazılı yahut manzaralı bir mesajla işlenmesi hali, uzlaştırma kapsamından çıkartılarak ön ödeme kapsamına alınacak.

Öte yandan şikayete tabi olan hakaret hatasında şikayet müddeti 1 yılı geçmeyecek.

Adli yardım ödeneğinde düzenleme

Ağır ceza mahkemesinin tazminat istemlerine ait verdiği kararlara karşı istinafa müracaat yapılabilecek.

Birden fazla baronun bulunduğu vilayetlerde ise barolara gönderilen isimli yardım ödeneği oranı yine belirlenecek.

Noterlere yeşil pasaport

Noterlik fiyat tarifesinin her yıl mart ayı yerine ocak ayı başında yapılması sağlanacak. Araç tescil süreci karşılığında noterlerce tahsil edilen fiyatın yüzde 10’u Türkiye Noterler Birliği’ne aktarılacak.

Noterliklerde yapılan süreçler için alınacak vergi, fotoğraf, harç, pahalı kâğıt bedelleri ve noterlik fiyatları ile öteki süreç sarfiyatları kredi kartıyla ödenebilecek. Ayrıyeten, noterlere misyonları mühletince yeşil pasaport verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top