Biden idaresinden İsrail’e 14 bin tank mermisi satışına onay

İHA

Abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik İsrail atakları 64 gündür şiddetini artırarak devam ediyor.

İsrail’e en büyük silah satışı ise ABD tarafından sağlanıyor. Bu kapsamda ABD’nin, Gazze’ye ataklarında İsrail’e dayanak olması için silah satışları da sürüyor.

Kongre onayına sunmadan 13 bin 981 tank mermisinin satışına onay

ABD Lideri Joe Biden idaresi, ABD Kongresi’nin onayına sunmadan acil durum yetkisini kullanarak İsrail’e 106,5 milyon dolar bedelindeki 13 bin 981 adet tank mermisinin satışına onay verdi.

Acil durum yetkisi kullanıldı

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’nın tank mermilerinin İsrail’e derhal teslim edilmesi için Silah İhracatı Denetim Yasası’ndaki acil durum yetkisini kullandığı belirtilerek, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın tank mermilerinin ABD’nin ulusal güvenlik çıkarları doğrultusunda İsrail’e derhal sağlanması gerektiği konusunda kongreye detaylı münasebetler sunduğu tabir edildi.

Tank mermilerinin satışının ABD ordusu envanterinden yapılacağı belirtilen açıklamada, satışın ABD’nin savunması üzerinde olumsuz bir tesiri olmayacağı aktarıldı.

45 bin tank mermisini içeren silah satışının bir parçası

Söz konusu tank mermileri, Biden idaresinin İsrail’e satmak için ABD Kongresi’nden onaylamasını istediği ve bedeli 500 milyon dolardan fazla olan 45 bin tank mermisini içeren daha büyük bir silah satışının kesimi olarak biliniyor.

ABD’de silah satışları çoklukla kongredeki komiteler tarafından yapılan 20 günlük bir incelemenin akabinde onaylanır yahut onaylanmaz.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top