Türkiye ve Yunanistan ortasındaki yatırımlarda yeni periyot: İş birliği artacak

AA

ile ortasındaki alakalarda yeni bir periyoda girildi.

Cumhurbaşkanı ile Yunanistan Başbakanı Kiyrakos Miçotakis, 6 yılın akabinde Atina’da bir ortaya geldi.

Yapılan görüşmede Yunan adalarına vize kararı üzere birçok alanda iş birliği kararı alındı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisinden edinilen bilgiye nazaran, Türkiye’nin global yatırımlardan aldığı hissesi artırmaya yönelik çalışmalar tüm süratiyle devam ediyor.

Amerika’dan Uzak Doğu’ya kadar dünyanın birçok ülkesi ve bölgesine yönelik çalışmalar yapılırken, bu ülkelerde Türkiye’deki yatırım ortamıyla ilgili gelişmeler ve atılan adımlar anlatılıyor.

Yeni yatırımlar

Bu çalışmalar kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Yunanistan ziyaretinde Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile Enterprise Greece ortasında mutabakat imzalandı.

Bu mutabakatla iki ülke, milletlerarası direkt yatırımlar alanında yeni bir iş birliği periyodunu başlatmış oldu.

Mutabakat, karşılıklı yatırımların artırılmasını ve iki ülke şirketlerinin üçüncü ülkelerde iş birliği yapmasını da içeriyor.

Doğrudan temas artırılacak

Mutabakat kapsamında, karşılıklı yatırımlarda, her iki tarafın faydasına olacak biçimde iş birliği geliştirilecek. Türkiye ile Yunanistan iş etrafları ortasındaki direkt temas artırılacak.

Karşılıklı yarar sağlayacak yatırımlar teşvik edilecek, yatırıma elverişli ortam oluşturulacak ve buna ait çalışmalar hızlandırılacak.

Ortak teşebbüsler ve yatırım projelerine karşılıklı iştirak üzere faaliyetler dahil olmak üzere, ticari kuruluşlar tarafından yatırım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine ait şartlar hakkında bilgi alışverişinde bulunulacak.

Ayrıca ekonomik kalkınmaya yönelik fuar, stant ve iş toplantıları hakkında iki ülke yatırımcıları karşılıklı olarak bilgilendirilecek.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top