UNICEF: Gazze Şeridi dünyada çocuk olmak için en tehlikeli yer

İHA

İsrail’in Şeridi’ne yönelik taarruzları 64’üncü günde devam ediyor.

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Yöneticisi Adele Khodr, Gazze Şeridi’ni dünyada çocuk olmak için en tehlikeli yer olarak nitelendirdi.

“Gazze Şeridi dünyada çocuk olmak için en tehlikeli yer”

Khodr yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

Gazze Şeridi dünyada çocuk olmak için en tehlikeli yer. Her gün çok sayıda çocuğun öldürüldüğü ve yaralandığı bildiriliyor. Çocukların oyun oynadığı ve okula gittiği mahallelerin tamamı, içinde ömür olmayan moloz yığınlarına dönüşmüş durumda.

“Bir milyona yakın çocuk meskenlerinden zorla göç ettirildi”

UNICEF ve başka insani yardım kümelerinin haftalardır Gazze Şeridi’ndeki insani felaket konusunda davette bulunduğunu hatırlatan Khodr şöyle konuştu:

“İçeri giren ölçüler, muhtaçlığa kıyasla hiçbir biçimde kâfi değil”

Gazze Şeridi’ne yönelik yardımlara uygulanan kısıtlamaların çocuklar için vefat fermanı olduğunu söz eden Kohdr şöyle devam etti:

İçeri giren ölçüler, muhtaçlığa kıyasla hiçbir formda kâfi değil. Bombardıman ve yakıt eksikliği nedeniyle yardım dağıtımı giderek daha da güç hale geliyor. İnsani yardım sistemi, bilhassa ateşkesin sona ermesinin akabinde uygulanan önlemlerin yol açtığı çok baskı altında.

“Bu durum derhal sona ermeli”

Acil ve uzun vadeli bir insani ateşkesin çocukların öldürülmesine ve yaralanmasına son vermenin, sivillerin korunmasının ve bölgeye hayat kurtarıcı yardımların hemen ulaştırılması tek yolu olduğunu vurgulayan Kohdr şu sözleri kullandı:

Daha fazla acı çekilmesini önlemek için büyük ölçeklerde insani yardımların girişlerine müsaade verilmeli. UNICEF ve insani yardım kuruluşları, kuzey de dahil olmak üzere Gazze Şeridi’nin neresinde olurlarsa olsunlar tüm çocuklara ve ailelerine inançlı bir biçimde ulaşabilmelidir. Dünya izliyor, gereğince süratli hareket edemiyoruz. Bu durum derhal sona ermeli.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği taarruzlarda 7 binden fazlası çocuk olmak üzere toplam 17 bin 487 Filistinli hayatını kaybetti, 46 bin 480 Filistinli de yaralandı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top