Vladimir Putin ve İsrail Başbakanı Netanyahu telefonda görüştü

İHA

İsrail, Gazze’de sivilleri amaç alıyor.

7 Ekim’de Hamas’ın akınlarını mazeret ederek Gazze’ye saldıran İsrail’in zulmü sürüyor..

Devlet Lideri Vladimir Putin ile İsrail Başbakanı gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Gazze Şeridi’ndeki son durumu ele aldı.

Kremlin’den açıklama geldi

Kremlin Sarayı tarafından yapılan açıklamada, “Görüşmede, Filistin-İsrail çatışma bölgesindeki kritik durum, bilhassa de Gazze Şeridi’ndeki vahim insani durum ele alındı” tabirleri kullanılarak, Putin’in Netanyahu’ya Rusya’nın sivillerin acılarını hafifletmek ve çatışmayı durdurmak için mümkün olan her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğunu aktardığı belirtildi.

“Temasları sürdürme konusunda mutabık kalındı”

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

Ayrıca taraflar, Rus vatandaşlarının ve ailelerinin tahliyesinin yanı sıra Gazze’de tutulan İsraillilerin hür bırakılması konusunda daha fazla işbirliğine karşılıklı ilgi duyduklarını söz ettiler. Vladimir Putin ve Binyamin Netanyahu temasları sürdürme konusunda mutabık kaldı.

İsrail Rusya’nın BM ve başka mecralarda kendisine karşı olan tavrından rahatsız

İsrail Başbakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, Netanyahu, görüşmede, Putin’e Birleşmiş Milletler (BM) ve öteki mecralarda Rusya’nın İsrail’e karşı olan tavrından duyduğu memnuniyetsizliği lisana getirdiği belirtilerek, “Başbakan Netanyahu Rusya ve İran ortasındaki tehlikeli işbirliğini sert bir lisanla eleştirdi” denildi.

Görüşmede, Netanyahu’nun İsrail’in tüm esirleri özgür bırakmak için diplomatik ve askeri tüm araçları kullanacağını tabir ettiği aktarılan açıklamada, “Başbakan ayrıyeten Rusya’dan esirlerin ziyaret edilmesi ve ilaçlarının ulaştırılması konusunda Kızılhaç’a baskı yapmasını talep etti” denildi.

Rusya Gazze’de acil insani ateşkes daveti yapan karar tasarısına dayanak vermişti

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulu’nda 8 Aralık’ta yapılan oylamada Rusya, Gazze Şeridi’nde acil insani ateşkes daveti yapan karar tasarısına takviye vermişti.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top