Kamu-Sen’den yüzde 68 artırım talebi: Memur ve emeklilere nefes aldırılmalı

Milyonlarca vatandaşın gözü-kulağı taban fiyat artırımında.

Öte yandan memurlar da yapılacak olan artırım oranını merakla bekliyor.

2024 Ocak memur maaş artırımı, aralık ayı bilgilerinin açıklanmasıyla birlikte netleşmiş olacak.

5 aylık enflasyon farkı yüzde 45 olurken, açıklanacak olan aralık enflasyon sayısıyla birlikte memur maaş artırım oranının yüzde 50 düzeylerine yükselmesi bekleniyor.

‘Kurulda alınacak kararlar vatandaşları direkt ilgilendiriyor’

Süreç devam ederken Türkiye Kamu-Sen’den, memur maaşlarına ait talepler gelmeye başladı.

Kamu-Sen Genel Lideri Başkan Kahveci, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM Genel Heyeti’nde 2024 Yılı Merkezi İdare Bütçesi’nin görüşülmeye başlamasına değindi.

Kahveci, konseyde alınacak kararların vatandaşları direkt ilgilendireceğini belirtti.

‘Sorunlar en aza indirilmeli’

2023’te kamu çalışanlarına yapılan enflasyon farkına tabi artışların, enflasyonun altında kaldığını, zarurî harcama kalemlerindeki fiyat artışların emekliler ile çalışanları güç durumda bıraktığını söz etti.

Ayrıca Kahveci, yapılacak düzenlemelerle kamu çalışanlarının ve emeklilerin problemlerinin en aza indirilmesi gerektiğini belirtti.

Yüzde 58,46 artırım ve yüzde 10 refah hissesi beklentisi

Önder Kahveci, şu tabirleri kullandı:

Bu çerçevede, enflasyon beklentilerinin bile gerisinde kalan memur maaş artırımlarının güncellenerek hiç olmazsa kamunun kendi alacaklarına yapmayı planladığı artırım oranı olan yüzde 58,46 yine değerleme oranı kadar artış yapılması sağlanmalı, bunun üzerine de yüzde 10 oranında bir refah hissesi verilerek memur ve emeklilere nefes aldırılmalıdır. Emekli maaşlarındaki adaletsizliğin giderilmesi ismine 8 bin 77 liralık ek ek ödemenin emekli maaşlarına da dahil edilmesi sağlanmalıdır. Bunlara ek olarak verilen kelamlar tutulmalı ve birinci dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerini 3600’e yükseltecek uygulama hayata geçirilmelidir.

“Memur ve emekliler büyük haksızlıklara uğruyor”

Kahveci, milletvekillerinden, büyük haksızlıklara uğramış ve ekonomik zorluklar içinde bulunan memur ve emeklileri gözetecek kararlara imza atarak 2024 Yılı Merkezi İdare Bütçesi’ni memnuniyet verici biçimde TBMM’den geçirmeleri temennisinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top