Yunanistan’da futbol maçları seyircisiz oynanacak!

AA

Yunanistan’da sporda yaşanan şiddet olayları nedeniyle 1. Ligi (Süper Lig) maçlarının, 12 Şubat 2024’e kadar seyircisiz oynanmasına karar verildi.

Hükümet Sözcüsü Pavlos Marinakis, yaptığı açıklamada, geçen hafta ile Panathinaikos voleybol ekipleri ortasında oynanan karşılaşmada vazifeli bir polisin, 18 yaşında bir taraftarın kullandığı işaret fişeği sonucu ağır yaralanmasının sporda yaşanan şiddet olaylarının birincisi olmadığına dikkati çekti.

12 Şubat’a kadar maçlara seyirci alınmayacak

Ülkede uzun müddettir yaşanan bu sorunun tahlili için hükümetin daha evvel de bir dizi yasal önlem aldığını hatırlatan Marinakis, Adalet Bakanlığının yapacağı yeni bir çalışma ile cezaların ertelenmesi kaidelerinin ağırlaştırılacağını kaydetti.

Marinakis, sporda şiddetle çabaya ait yeni tedbirlerin alınacağını belirterek, futbolda Üstün Lig maçlarının 12 Şubat 2024’e kadar seyircisiz oynanacağını duyurdu.

Cezalar katılaştırılacak

Yunan kadrolarının Yunanistan’da oynayacağı Avrupa maçlarının da kamu tertibi ve güvenlik gerekçesiyle durum değerlendirmesinin akabinde seyircisiz oynanabileceğini söz eden Marinakis, Vatandaşı Muhafaza Bakanı Yannis Ikonomu ve Spor Bakan Yardımcısı Yannis Vruçis’in Yunanistan Yüksek Mahkemesi Savcısı Yeorgia Adilini’yi ziyaret ederek sporda şiddete verilen cezaların katılaştırılmasını talep edeceklerini aktardı.

Marinakis, karşılaşmaların seyircisiz yapılacağı müddette, Muhteşem Lig maçlarının oynandığı statlara yüksek çözünürlüklü kamera yerleştirilmesi ile taraftarların kimlik göstererek ve dijital bir uygulama ile içeri alınması için altyapı oluşturulmasına yönelik hazırlık yapılacağını belirterek, olay çıkması halinde gruplara otomatik yaptırımlar uygulanmasına imkan sağlayacak yasal düzenlemenin de hayata geçirileceğini kaydetti.

Neler olmuştu?

Yunanistan’da geçen perşembe akşamı Olympiakos ile Panathinaikos ekipleri ortasında oynanan voleybol karşılaşmasında çıkan olaylarda 31 yaşında bir polis, işaret fişeği ile ağır yaralanmıştı.

Polisi yaralayan 18 yaşındaki Yunan vatandaşı, dün polis tarafından yakalanmış ve gözaltına alınmıştı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top